۱۹ مهر به عنوان روز بزرگداشت تاریخ و مقام مورخ تعیین شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، تعدادی از پژوهشگران حوزه تاریخ معاصر در حرکتی اقدام به راه اندازی پویش ثبت روز ۱۹ مهر به عنوان «روز بزرگداشت تاریخ و مقام مورخ» کرده‌اند. محمد دروگر پژوهشگر ضمن اعلام این خبر گفت: در فاز اولیه این طرح، قریب به ۶۰ نفر از علاقه‌مندان و فعالان حوزه فرهنگ بیانیه این پویش خطاب به رئیس جمهور را امضا کرده‌اند. در حال حاضر این پویش در سایت کارزار ثبت شده و دروگر از تمام فعالان عرصه فرهنگ، هنر و تاریخ دعوت کرده که به این پویش بپیوندند و نام خود را در آن ثبت کنند.

در متن این درخواست آمده است:
«باسمه تعالی
جناب حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی
رئیس‌جمهور محترم و ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی

سلام عیلکم

گرچه امروزه قدر و قیمت «تاریخ و علم تاریخ» بر عمده جهانیان واضح و آشکار است اما همه‌کس به اهمیت علم تاریخ به یک اندازه وقوف ندارند. توجه و التفات به تاریخ و تاریخی فکر کردن، شأنی از شئون انسان است. در میان موجودات زنده، تنها انسان است که تاریخ دارد؛ بدین معنی که به تاریخ داشتن خود و اشیا و امور دیگر آگاهی دارد. می‌توان گفت انسان‌ها هرچه از این حیث آگاه‌تر باشند، فرهیخته‌تر و فکورترند.

تاریخ برای جامعه به منزله حافظه برای افراد است. همانطور که فرد اگر حافظه خود را از دست دهد، هویت خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند بدون رجوع به گذشته و درک آن هویت خود را احراز کند، جامعه نیز بدون رجوع به گذشته و درک آن، جامعه‌ای بی‌هویت و فرهنگ خواهد بود و درست به همین دلیل می‌باید گفت که میان فرهیختگی و داشتن شعور تاریخی و به تعبیری دیگر، داشتن حس تاریخی، رابطه‌ای تنگاتنگ برقرار است.

کسی که در درک وقایع و حوادث روزگار خود و در تجزیه و تحلیل و تبیین آنها از تاریخ مدد نجوید و سیر تاریخی امور منتهی به آن وقایع و حوادث را در نظر نیاورد، نمی‌تواند درک درستی از آنها داشته باشد. واقعیت شبیه یک حجم است که حوادث و وقایع امروز تنها سطحی از آن حجم محسوب می‌شود و همانطور که سطح بدون حجم قابل تصور نیست، انقطاع وقایع و حوادث امروز از وقایع و حوادث گذشته نیز، ممکن و معقول نیست.

با وجود چنین اهمیتی متأسفانه توجه به تاریخ و تاریخ‌نگاری علمی در جامعه ما به محاق فراموشی رفته و عموم افراد جامعه دچار دروغ‌ها و ناراستی‌های شبکه‌های دروغ‌پرداز و معاند ضدایرانی شده‌اند. به همین جهت ما دانش‌آموختگان و پژوهشگران جامعه تاریخ ایران اسلامی از حضرتعالی و سایر اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستاریم تا با ثبت روز ۱۹ مهر به عنوان «روز تاریخ و بزرگداشت مقام مورخ» در جهت حفظ و حراست از هویت تاریخی ایران اسلامی کمک‌رسان ما باشید.
و من الله التوفیق و علیه التکلان»

علاقه‌مندان می‌توانند برای پیوستن به این کارزار و امضای بیانیه به لینک https://www.karzar.net/history-day مراجعه کنند.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *