گفت‌وگو با سیدسعید روحانی در سیم و زر رادیو فرهنگ

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، کتاب پژوهشی «مبانی نظری تمدن اسلامی در قرآن کریم و تجلی آن در بیانات امام خمینی و

مجله معرفی کتاب

» نوشته حجت‌الاسلام والمسلمین سید سعید روحانی در برنامه امروز «سیم وزر» رادیو فرهنگ در گفت وگو با نویسنده این کتاب معرفی و بررسی می‌شود.

برنامه «سیم وزر» به نقد کتاب اختصاص دارد که هر هفته با حضور نویسنده و مترجم کتاب‌های حوزه‌های مختلف و همچنین یک منتقد مرتبط با حوزه اختصاصی کتاب مورد نظر پخش می‌شود. امین خرمی به عنوان کارشناس مجری برنامه این هفته با نویسنده این اثر گفت‌وگو می‌کند.

سید سعید روحانی، مدیر امور پژوهشی دانشگاه معارف اسلامی این کتاب را با رسالت شناسایی و تبیین مبانی «هستی‌شناسی»، «معرفت‌شناسی» و «انسان‌شناسی» تمدن از منظر قرآن کریم نگاشته است.

نوین بودن موضوع، فراوانی استناد و استفاده و تبیین آیات قرآن کریم در راستای استخراج اصول و مبانی شکل‌گیری تمدن اسلامی و تمرکز و توجه ویژه به بیانات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی، از ویژگی‌های این اثر است. توحید و پیوستگی عالم خلقت، عدل الهی و معاد و اعتقاد به روز قیامت، از مهمترین مبانی هستی‌شناسانه، علم و دانش، عقل و عقلانیت منتهی به خلاقیت و ابداع، از مبانی معرفت‌شناسانه مورد تبیین در کنار ترغیب ویژه اسلام به دانش و تحصیل علم و سپس خلافت، خداجویی، حق‌گرایی، عدالت‌گرایی، اراده، خردورزی، فطرت و آخرت‌گرایی از مبانی انسان‌شناسانه تشریح شده در این اثر است. این اثر در پنج فصل مباحث مقدماتی؛ مبانی هستی‌شناختی تمدن در قرآن؛ مبانی معرفت‌شناختی تمدن در قرآن؛ مبانی انسان‌شناختی تمدن از نظرگاه قرآن و جمع‌بندی و نتیجه سامان یافته است.

برنامه «سیم و زر» با تهیه کنندگی فریده گودرزی و اجرای کارشناسی امین خرمی و گویندگی فاطمه اسحاق تبار ساعت ۱۳:۳۰ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *