گفتگو پیرامون کتاب «دولت و توسعۀ اقتصادی» در برنامه چراغ مطالعه

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، چراغ مطالعه در دهمین قسمت از فصل علوم اجتماعی امشب (شنبه ۱۶ اسفند ماه) میزبان محمدتقی دلفروز است و با او در مورد کتاب «دولت و توسعۀ اقتصادی: اقتصاد سیاسی توسعه در ایران و دولت‌های توسعه‌گرا» گفتگو می کند.

محمدتقی دلفروز در این کتاب با مقایسۀ برنامه‌های توسعه در کره جنوبی، تایوان، سنگاپور و مالزی معتقد است می‌توان دو نوع برنامه‌ریزیِ کلی برای رسیدن به مقاصد توسعه‌ای در نظر گرفت. گونه اقتدارگرایانه توسعه که مبتنی بر نقش پررنگ دولتی متمرکز و اقتدارگرا که با شدت و حدت هر نوع تکثر و مخالفتی را از جلوی پای خود کنار می‌زند و برنامه‌ای بالا به پایین و سریع برای رسیدن به توسعه پیش می‌گیرد و گونه دموکراتیک توسعه که تلاش می‌کند با ساختارهای دموکراتیک، عاملیت مردم و چرخش نخبگان قدرت به توسعه دست یابد. از نظر او کره جنوبی و تایوان نمونه‌های گونه اول و سنگاپور و مالزی نمونه‌هایی از گونه دوم به شمار می‌روند اما ایران چه؟!

وی دارای دکتری جامعه‌شناسی سیاسی است و از او بیش از ۱۰ ترجمه تخصصی در زمینه‌های علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی منتشر شده است.

چراغ مطالعه برنامه‌ای گفتگو محور در حوزه کتاب است. چهارمین فصل از این برنامه در مورد کتاب‌های حوزه علوم‌اجتماعی است و به کوشش گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما و با سردبیری محدثه پیرهادی و اجرای کورش علیانی و تهیه کنندگی مرتضی روحانی، شنبه هر هفته ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما پخش می‌شود و یکشنبه‌ها ساعت ۱۴ بازپخش می شود.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *