گزیده احکام پرکاربرد بر اساس فتاوای مراجع معاصر منتشر شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، کتاب «فقه همراه (گزیده احکام پرکاربرد بر اساس فتاوای مراجع معاصر)» به قلم محمدجواد ابوالقاسمی در ۲۴۰ صفحه و به قیمت ۴۰ هزار تومان و در قطع رقعی با شمارگان ۵۰۰ نسخه به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر و روانه بازار نشر شد.

کتاب حاضر، خلاصه‌ای از احکام فقه جعفری در زمینه‌های گوناگون و مبتنی بر آرا و فتواهای حضرت امام خمینی (ره) و آیات عظام خامنه ای، سیستانی و مکارم شیرازی است.

این اثر گزیده‌ای از مجموعه احکام عملی و پرکاربرد اسلام است که فقهای مذهب جعفری از کتاب خدا و سنت پیامبر اکرم (ص) استنباط و تدوین نموده و در رساله‌ها و کتاب‌های فقهی خود به صورت گسترده بیان کرده اند.

جامعه هدف در این کتاب، همه پیروان مذهب جعفری و به خصوص شیعیان که در کشورهای غیر اسلامی زندگی می‌کنند یا اقلیت مذهبی در کشورهای اسلامی هستند که در زمینه مسائل و احکام روزمره خود به فتواها و آرای فقهای نامدار جعفری – که در سرزمین‌های اسلامی مقلدان فراوانی دارند – دسترسی ندارند.

نویسنده این اثر، در مقدمه آورده است: در تدوین این نوشتار کوتاه، مسائل اختلافی برخی از فقیهان ارجمند، حضرات آیات عظام خامنه ای، سیستانی و مکارم شیرازی (دام ظلم) با مراجعه مستقیم به رساله‌های مختلف آنان، تطبیق داده شد و آرای فقهی آنان ذیل هر مسئله‌ای به صورت پانویس آورده شد و در نهایت هم برای اطمینان بیشتر، با کمک و مساعدت دفاتر مراجع معظم، احکام و فتاوای خاص هر یک از آن بزرگواران توسط حوزه استفتائات آنان کنترل شد.

این نوشتار در ۱۷ فصل تنظیم شده که مسائل عمده فقهی در امور عبادی، فردی و اجتماعی و مسائل پرکاربرد روز را شامل می‌شود و پاسخگوی نیاز اولیه پیروان فقه جعفری در بخش احکام است.

عناوین فصول این اثر عبارتند از: کلیات، طهارت و نجاست، نماز، روزه، خمس، زکات، حج، امر به معروف و نهی از منکر، خرید و فروش، قرض و امانتداری و عاریه، صدقه و نذر و اشیا پیدا شده، خوردن و آشامیدن، احکام ازدواج و ارتباط با زنان و مردان، احکام مسجد و قرآن، احکام سلام کردن، احکام برخی از گناهان، پرسش‌های جدید و پرکاربرد فقهی.

در فصل هفدهم و پایان این اثر، پرسش‌های جدید و پرکاربرد فقهی مطرح شده که از جمله آنها می‌توان به مسائلی در خصوص تبعیض در تقلید، عقد در چت، طهارت عضو پیوندی، تلقیح مصنوعی، اسپرم مرد اجنبی، خون دهان، فضله موش، بیلیارد، حکم کاریکاتور، ماشین لباس‌شویی، آب دهان گربه، سیفون توالت، حق الناس دوران کودکی، تلفن کارتی و… اشاره کرد.

علاقه مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی

مجله معرفی کتاب

می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره مند شوند.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *