گزارش لحظه به لحظه از شهادت امیرالمومنین در ششمین پله نشر ایستاد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، انتشارات دلیل ما ششمین چاپ کتاب «گزارش لحظه به لحظه از شهادت امیرالمومنین (ع)» نوشته محمدرضا انصاری را با شمارگان هزار نسخه، ۱۰۴ صفحه و بهای ۱۱,۵۰۰ تومان منتشر کرد. این کتاب چهاردهمین مجلد از دوره کتاب های «گزارش لحظه به لحظه از…» است که به وقایع صدر اسلام می‌پردازد.

چاپ پیشین (پنجم) این کتاب سال ۱۳۹۳ با شمارگان سه هزار نسخه و بهای چهار هزار تومان منتشر شده بود. همچنین چاپ نخست این کتاب نیز سال ۱۳۸۸ با شمارگان پنج هزار نسخه و بهای ۱,۲۵۰ تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

«گزارش لحظه به لحظه از شهادت امیرالمومنین (ع)» توصیف چگونگی به شهادت رسیدن امیرالمومنین امام علی (ع) از زبان تاریخ و روایات است. در این نوشتار نخست روایاتی در خصوص پیشگویی ضربت خوردن حضرت علی (ع) و شهادت آن امام از زبان پیامبر اسلام (ص) و خود ایشان، نقل شده و در ادامه کینه‏ورزی عبدالرحمن بن ملجم مرادی با امیرالمؤمنین و در نهایت تصمیم جدی وی برای به قتل رساندن آن امام مورد تجزیه و تحلیل تاریخ قرار گرفته است.

نگارنده تمامی اقدامات و ماجراهای مربوط به ابن ملجم را که منتهی به شهادت حضرت امیرالمومنین (ع) شده، بازگو می‌کند. ماجرای ضربت خوردن حضرت امیر (ع) و افتادن ایشان در بستر شهادت و وصایای آن امام به فرزندانش و در نهایت شهادت ایشان (ع) از دیگر مباحث مطرح شده در این کتاب است.

به طور کل کتاب ۹ بخش به ترتیب با این عناوین دارد: «پیشگویی از شهادت امیرالمومنین (ع)»، «پیمان نامه قتل امیرالمومنین (ع)»، «مراحل نقشه قتل امیرالمومنین (ع)»، «آخرین روزهای امیرالمومنین (ع)»، «اجرای نقشه قتل امیرالمومنین (ع)»، «از ضربت تا شهادت امیرالمومنین (ع)»، «وصیت‌های امیرالمومنین (ع)»، «بستر شهادت امیرالمومنین (ع)» و «خاکسپاری امیرالمومنین (ع)». دقت در ذکر تمام وقایع، توجه به منابع و مدارک مستند تاریخی و روایی، مسیر داستانی کتاب از آغاز تا انجام، و همچنین استفاده از جملات شیوا و روان، از ویژگی‌های کتاب است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *