کتاب نوآوری در نصیحت منتشر شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، روزی که جملات اخلاقی و نصیحت‌ها به نظر نسل نوجوان و جوانمان کلیشه‌ای، خسته کننده و تکراری شده باشد باید زنگ خطر را به صدا درآورد. دانش آموزان و دانشجویان کتاب حاضر این صدا را شنیده اند و دست روی دست نگذاشته اند. به میدان عمل آمده اند و تمام تلاششان را کرده اند تا مفاهیم پرارزش اخلاقی را در قالبی جدید و به سبک و سیاقی باز بیافرینند که به مذاق هم نسلانشان خوش بیاید. این گونه است که نوآوری در نصیحت متولد و این رنگین کمان افکار نمایان شده است.
باید سطر به سطر این کتاب را خواند تا با نگاه و طرز فکر نسل جدید آشنا شد.

نویسندگان این ۲۰۰۰ پند، ۵۰۰ دانشجو و دانش آموز قمی در سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ ش. هستند؛ از آنجا که قم، شهری مهاجرپذیر و غریب پسند است و در مدارسش رنگین کمانی از اقوام و لهجه‌ها و فرهنگ‌ها از شمال تا جنوب ایران به همراه مهاجرانی از کشورهای افغانستان، پاکستان و عراق در کنار هم درس می‌خوانند، بنابراین در این کتاب تنوع دیدگاه‌ها بسیار زیاد است.

فهرست این اثر عبارت است از:

مقدمه

ماجرای تولد این پندنامه

اخلاقیات

پندنامه

قالب‌هایی برای نوشتن

مدارس دخترانه

در مقدمه این اثر آمده است: خلاقیت ادبی دانش آموزان، بسیار غافلگیر کننده و تأمل برانگیز است، زیرا نشان از ضمیر ناخودآگاه و اندیشه‌های درونی آنها دارد؛ نه تنها معلمان و مسئولان، بلکه دانش آموزان هم به دلیل اینکه خود را در نظام تعلیم و تربیت، صاحب نظر و رأی نمی‌دانند به پرورش این استعداد خود نمی‌پردازند. خواندن این کتاب برای کسانی جالب و قابل توجه است که اولاً به معجزه ادبیات ایمان دارند و ثانیاً به ذوق و خلاقیت نوجوانان احترام می‌گذارند و همیشه در جستجوی درک تازه از جان و جهان هستند.

برنامه ریزان نظام تعلیم و تربیت به خصوص مدیران ارشد دانشگاه فرهنگیان با خواندن این کتاب می‌تواند با ابعاد پنهان شخصیت دانشجویان و دانش آموزان آشنا شوند و بهتر از قبل برای اعتلای مقام تعلیم و تعلم برنامه ریزی کنند.

از مجموعه نگارش خلاق (۲) کتاب نوآوری در نصیحت به کوشش سیدرضا باقریان موحد به همت انتشارات کتاب طه به تازگی به بهای ۵۰ هزار تومان منتشر شد.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *