کتاب «نئولیبرالیسم: درآمدی خیلی کوتاه» منتشر شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، نئولیبرالیسم یکی از آن ایسم‌هایی است که در کشور ما بد فهمیده شده است. سرنوشت آن بی‌شباهت به سرنوشت لیبرالیسم در اوایل انقلاب اسلامی نیست. در آن زمان، بدون فهم درستی از لیبرالیسم، بیشتر از آن به‌مثابه یک فحش و برچسب برای افراد استفاده می‌شد. در این زمان هم باز بدون فهمی صحیح، البته این بار از نئولیبرالیسم، بیشتر از آن به‌مثابه یک ناسزا برای اشخاص استفاده می‌شود.

شگفتا که در این بین بعضاً کسانی را نئولیبرال معرفی می‌کنند که کوچک‌ترین نسبتی با آن ندارند. شوربختانه، این بدفهمی‌ها را بعضاً در بین اساتید دانشگاه و دانشجویان شاهدیم و حتی برخی از آن‌ها تا آنجا پیش رفته‌اند که نئولیبرالیسم را مقصر تمام مشکلات و بلایای ارضی و سماوی دانسته، شعار مرگ بر نئولیبرالیسم سر می‌دهند. از این رو، ضرورت کتاب‌ها و مقالاتی که نئولیبرالیسم را با نگاهی غیرایدئولوژیک تبیین کنند، احساس می‌شود.

کتاب حاضر در شش فصل و با زبانی ساده و همه‌فهم نئولیبرالیسم را کرده، تأکید می‌کند که ما تنها یک نوع نئولیبرالیسم نداریم. البته همۀ آن‌ها در مجموعه‌ای از اصول مشترکتد، اما تفاوت‌هایی نیز دارند. کتاب از موج‌های اول و دوم نئولیبرالیسم می‌گوید و به ظهور و بروز نئولیبرالیسم در سرتاسر دنیا می‌پردازد: از آمریکا و اروپا گرفته تا آسیا و آفریقا. در فصل آخر نیز بحران‌های نئولیبرالیسم را بررسی می‌کند.

فهرست مطالب این اثر عبارت است از:

مقدمه مترجم

مقدمه نویسندگان

فصل ۱ پیشوند «نئو» بر سر لیبرالیسم به ما چه می‌گوید؟

فصل ۲ موج اول نئولییرالیسم در دهه ۱۹۸۰: ریگانیسم و تاچریسم

فصل ۳ موج دوم نئولیبرالیسم در دهه ۱۹۹۰: جهانی سازی بازار کلینتون و راه سوم بلر

فصل ۴نئولیبرالیسم و توسعه آسیایی

فصل ۵نئولیبرالیسم در آمریکای لاتین و آفریقا

فصل ۶ بحران‌های نئولیبرالیسم: دهه ۲۰۰۰ و پس از آن

ارجاعات

نمایه کشورها

نمایه نام افراد

راوی کی. روی استاد علوم سیاسی و مدیر مرکز دبلیو. ادوارزد دمینگ در دانشگاه جنوبی یوتاست. حوزۀ تحقیقاتی او بیشتر پیرامون مباحث سیاست اقتصادی و مدل‌های ذهنی دور می‌زند.

مانفرد بی. استگر (-۱۹۶۱) استاد دانشگاه هاوایی در مانواست. او همچنین تا سال ۲۰۱۳ استاد مطالعات جهانی و مدیر مرکز تحقیقات جهانی‌سازی در دانشگاه آر ام آی تی (دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن) در استرالیا بوده است. حوزۀ تحقیق و تدریس او بیشتر حول مباحث جهانی‌سازی می‌چرخد.

مسلم قربان‌بابایی دارای تحصیلات حوزوی و دانشگاهی است و در دانشگاه ادیان و مذاهب کارشناسی ارشد فلسفۀ اخلاق خوانده است. آثاری که تاکنون ترجمه کرده است عبارتند از:

نئولیبرالیسم: درآمدی خیلی کوتاه. مانفرد بی. استگر و راوی کی. روی. ترجمۀ مسلم قربان‌بابایی. نشر لوگوس، ۱۳۹۹.

درآمدی جدید بر فرااخلاق. مارک ون روژن. ترجمۀ مسلم قربان‌بابایی و دیگران. انتشارات طه (زیر چاپ).

فرااخلاق. سایمون کرچین. ترجمۀ مسلم قربان‌بابایی و محمد زندی، انتشارات طه، ۱۳۹۸.

کتاب نئولیبرالیسم: درآمدی خیلی کوتاه، تألیف مانفرد بی. استگر و راوی کی. روی با ترجمه مسلم قربان‌بابایی به همت نشر لوگوس اخیراً به بهای ۳۸ هزار تومان منتشر شد.

علاقه مندان برای مشاهده صفحات ابتدایی، فهرست و مقدمه این اثر به اینجا مراجعه کنند.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *