کتاب «نئاندرتال‌ها، کورونا و زمین سایبورگی» منتشر شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، کتاب «نئاندرتال‌ها، کورونا و زمین سایبورگی» در پی بررسی ریشه‌های بسیار قدیمی بحران جدید کوروناست که شاید یکی از بزرگترین بحران‌هایی باشد که نوع بشر به خود دیده است. علی‌رغم تمام پیشرفت‌ها در علم و فناوری، نه‌تنها بشر هنوز نتوانسته است بر آن فائق آید، بلکه شاید این ویروس، با جهش‌های تازه‌اش، تلاش فراوان دانشمندان برای گسترش این همه‌گیری را به شکست منجر کند.

علی‌رغم تمام این پدیده‌های نو، علت درگیری ما با این ویروس ممکن است ریشه در گذشته‌های دور ما داشته باشد؛ زمانی که ما با نئادرتال‌ها هم‌زیستی داشتیم. در طی همین تعامل بود که ژنی از نئاندرتال‌ها به ما منتقل گشت که امروزه از دلایل تشدید

مجله معرفی کتاب

در عده‌ای از مبتلایان تلقی می‌گردد.

ریشه‌های کهن این بحران جدید نشان می‌دهند که بشر بیش از آنچه فکر می‌کند در ایجاد چنین بحران‌هایی دخیل بوده است و باید خود را برای بحران‌های بعدی نیز آماده کند. شاید تنها راه حل برای این میراث سهمگین کهن، تغییر خود و دنیای خود در جهت هماهنگی بیشتر باشد؛ تلاشی که از آن می‌توان با عنوان «زمین سایبورگی» نام برد.

عبدالرضا ناصرمقدسی متولد مهرماه ۱۳۵۷ در بندر انزلی است. وی دوره پزشکی عمومی خود را در شیراز گذراند و در سال ۱۳۸۹ موفق به أخذ درجۀ تخصصی در رشتۀ بیماری‌های مغز و اعصاب از دانشگاه علوم پزشکی تهران شد.

او از سال ۱۳۹۱ به طور اختصاصی به ویزیت و درمان بیماران مبتلا به ام اس مشغول است و علاوه بر انتشار مقاله‌های متعدد تخصصی، دغدغه‌های جدی در باب ارتقای بینش عمومی و فرهنگ جامعه در ارتباط با این بیماری و پدیده‌ای که خود آن را بیماری «ام اس فوبیا» می‌نامد دارد.

ناصرمقدسی از مدت‌ها قبل، در پی برقراری ارتباط بین علم و هنر و ایجاد یک بینش میان رشته‌ای بین علوم انسانی و علوم اجتماعی بوده است. بر این اساس، اسطوره نقش عمده‌ای در تفکرات میان رشته‌ای او بازی می‌کند. او در اولین تلاش جدی خود دست به تحقیقی مبسوط در باب «اسطوره‌درمانی» زد و تلاش کرد همراه با یک مطالعۀ میدانی، اسلوب مناسبی را برای این علم جدید، ولی در عین حال باستانی، تدوین کند.

حاصل تلاش وی کتاب خوانش بیماری در بستر اسطوره بود که توسط انتشارات فرهامه به چاپ رسید. این کار در کتاب آخرین دست نوشتۀ مانی پیگیری شده است. پرسش مهم بعدی او چگونگی تغییر اسطوره در جهان پیچیدۀ جدید بود.

او در کتاب بعدی خود، یعنی رستاخیز اسطوره، به‌طور عمده به دین سوال پرداخت و برای اینکه چارچوب بهتری برای آن ایجاد کند، طرح علمی جدید با نام «نورومیتولوژی» را پی افکند که در همین کتاب به مثابه علمی جدید معرفی شده است.

وی امیدوار است در ادامۀ پژوهش‌هایش به‌طور مبسوط در کتابی مجزا، به معرفی این علم بپردازد.

علاوه بر این تلاش‌ها، از وی مقالات متعددی در باب ارتباط شعر و علوم اعصاب به چاپ رسیده است. در عین حال، وی یکی از پانزده برگزیدۀ نهایی اولین دورۀ مسابقۀ شعر آوانگارد بود. (به نقل از وبسایت نشر فرهامه)

کتاب‌های چاپ‌شدۀ او بدین قرارند:

جهان بدنی و آخرالزمان کرونایی، تهران: نشر لوگوس، ۱۳۹۹.

زندگی همچنان جاریست: راهنمای ام اس به زبان ساده (گردآوری عبدالرضا ناصرمقدسی و دیگران). تهران: نشر رسانه، ۱۳۹۷.

پژوش‌های نوین درباره ام. اس (همراه با پیمان متین). تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۷.

افسون گوزن شمالی: نگاهی به نقش تمثیل در درمان. تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۷.

درآمدی بر نورومیتولوژی. تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۷.

علی در لابلای نورون‌های کوچولو. تهران: نشر شلاک، ۱۳۹۶.

چگونه عوارض ام اس را مهار کنیم؟ (همراه با پیمان متین). تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۶.

چگونه با ام‌اس زندگی کنیم؟ (همراه با پیمان متین). تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۶.

از ام اس چه می‌دانم؟ (همراه با پیمان متین). تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۶.

مقدمه‌ای بر نظریه انسان-هنر. تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۶.

ام اس در گذر عمر (همراه با پیمان متین). تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۶.

بازتوانی ذهنی در مبتلایان به ام. اس (جلد ۱ و ۲) (عبدالرضا ناصرمقدسی و دیگران). تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۵.

ام اس، دوست کوچولوی من. تهران: نشر شلاک، ۱۳۹۵.

گاهی برای نا آگاهی: گم شدن مغز در فضای مجازی. تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۵.

آخرین دست‌نوشته مانی. تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۵.

رستاخیز اسطوره: نگاهی به رابطه مغز و اسطوره در جهان پیچیده جدید. تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۴.

خوانش بیماری در بستر اسطوره. تهران: نشر فرهامه، ۱۳۹۴.

کتاب «نئاندرتال‌ها، کورونا و زمین سایبورگی» عبدالرضا ناصرمقدسی متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب (نورولوژی) و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به همت نشر لوگوس به بهای ۳۰ هزار تومان منتشر شد.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *