کتاب سیر تحول مطالعات امنیت بین‌الملل ترجمه و منتشر شد

به‬ گزارش‬

مجله معرفی کتاب

، در دورِۀ جنگ سرد، تلقی سنتی از امنیت آن را نسبت به واحدها و کشورها به صورت مجزا و غیرمرتبط با امنیت دیگر واحدها مطالعه می‌کرد، درنتیجه، روابط بین‌الملل و مطالعات امنیتی هم تحت تاثیر و سیطرۀ فضای نظامی و سیاست واقع‌گرایی قرار داشت. به‌ویژه، پس از فروپاشی شوروی، رشد فزایندۀ ارتباطات و عوامل ارتباط جمعی و اختراع فناوری‌های فضایی و ارتباطی که با کم‌رنگ شدن مرزهای جغرافیایی همراه بود، از یک سو موجبات وابستگی شدید ملت‌ها به یکدیگر را فراهم ساخت و از سوی دیگر، ضرورت همکاری‌های بین‌المللی را افزایش داد. در این میان دامنه و مفاهیم رشتۀ روابط بین‌الملل و، به تبع آن، رشتۀ مطالعات امنیت بین‌الملل به‌مثابه یک میان‌رشته، دچار تحول شد.

باری بوزان، نظریه‌پرداز مکتب کپنهاگ، که به مبحث مطالعات امنیتی و امنیتی کردن می‌پردازد به همراه همکارش خانم لنه هانسن در کتاب سیر تحول مطالعات امنیت بین‌الملل با بررسی چهار پرسش بنیادی دربارۀ «مرجع امنیت بودن دولت»، «رابطه و همپوشانی تهدیدات داخلی و خارجی»، «بسط مفهوم نظامی امنیت به حوزه‌های دیگر» و «بحث درهم تنیدگی امنیت و خطرات و تهدیدات و وضعیت‌های امنیتی» (تعمیق امنیت)، ضمن ارائۀ تاریخچه‌‏ای از‏ تأسیس این رشته با زبانی گیرا و با تکیه بر پنج عامل سیاست قدرت‌های بزرگ، فناوری، رویدادهای کلیدی، پویایی درون دانشگاهی و نهادینه‌سازی به‌مثابه چارچوب‌بندی مشخص کتاب، به بررسی تحول مفهومی امنیت از بعد نظامی به ابعاد پنجگانۀ نظامی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی، (توسعۀ امنیت)، پرداخته است.

نوذر نظری متولد ۱۳۵۴ فارغ التحصیل رشته ارتباطات اجتماعی در مقطع لیسانس از دانشگاه تهران، دارای لیسانس حقوق از دانشگاه پیام نور، فوق‌لیسانس رشتۀ دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی از دانشکدۀ روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه و دکترای رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه علامه طباطبائی بوده و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه در رشته علوم سیاسی می‌باشد.

از آثار پژوهشی و علمی او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ترجمه کتاب سیاست در شیلی، سوسیالیسم اقتدارگرایی و دموکراسی بازار برای دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه.
ترجمه کتاب نظریه‌های جامعه شناسی سیاسی، جلد اول، انتشارات مخاطب.
تدوین و تالیف کتاب سبز السالوادور برای دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه.
تالیف کتاب سیاست امنیتی ایالات متحده (۲۰۰۱-۱۹۴۵)، نشر تلیاب.
طرح پژوهشی گرانت با موضوع نقش رسانه‌های آمریکایی در جنگ عراق (۲۰۱۱-۲۰۰۳) با رویکرد مکتب انتقادی – با امتیاز پژوهشی ۴
مقاله نقد فرانظری اندیشه نئولیبرالی در فصلنامه پژوهش در تاریخ (علمی- تخصصی) -دانشگاه تهران
مقاله بررسی سیاست مقایسه ای بوش و اوباما در مواجهه با برنامه هسته‌ای ایران، ژورنال پژوهشنامه ایرانی سیاست بین الملل
تز دکترا با عنوان بررسی کلامی و عملی روند امنیتی کردن برنامه هسته ایران در سیاست خارجی آمریکا
گواهی شرکت در کارگاه شبیه سازی گفتگوهای ایران و اتحادیه اروپایی به میزبانی دانشگاه آمستردام به مدت ۱۲ روز با مقاله سیاست توسعه کشاورزی اتحادیه اروپایی
گزارش تحقیقاتی و ترجمه مقاله رویکرد دوگانه آمریکا در اجرای سیاست ضد تکثیر سلاحهای هسته‌ای در قبال جمهوری اسلامی و رژیم صهیونستی- پژوهشگاه مطالعات راهبردی، ۱۳۸۳
گزارش تحقیقاتی و ترجمه مقاله سیاست قدرت در سیاست خارجی نوشته ژولیت کاربو، پژوهشگاه مطالعات راهبردی ۱۳۸۴
انتشار ۱۱ مورد مقاله اینترنتی و ترجمه شده در سایت باشگاه اندیشه

کتاب سیر تحول مطالعات امنیت بین‌الملل نوشته باری بوزان با ترجمه نوذر نظری به همت نشر لوگوس منتشر شد.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *