کتاب «سیر تحول حقوق بشر» منتشر شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، کتاب «سیر تحول حقوق بشر» به قلم اسماعیل منصوری لاریجانی در ۵۳۶ صفحه و به قیمت ۹۵,۰۰۰ هزار تومان و در قطع رقعی با شمارگان ۵۰۰ نسخه به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر و روانه بازار نشر شد.

حقوق بشر گرچه محصول تمدن جدید و مدرنیته است، به یک تمدن خاص محدود نمی‌شود و دعوت به برابری، برادری، آزادگی، محبت و نوع دوستی و پرهیز از جنگ و تعصب همواره در تمدن‌های مختلف، خاصه در دین اسلام کانون تأکید بوده است.

مکتب اسلام بیشترین هماهنگی را با گرایش‌های فطری بشر دارد و این یکی از اسرار جاودانگی و جهانی بودن دین اسلام است که می‌تواند بستری بر انتزاع حقوق بشر باشد.

اثر پیش رو نیز در پی توضیح و تبیین سیر تحول حقوق بشر از آغاز تا شکل گیری اعلامیه جهانی حقوق بشر است؛ از این رو به بررسی اعلامیه جهانی حقوق بشر و مقایسه آن با اصول تفسیری حقوق بشر در اسلام می‌پردازد.

کتاب حاضر در سه بخش تنظیم شده است: در بخش اول با عنوان سیر تحول حقوق بشر، سیر تحول حقوق بشر از آغاز تا اعلامیه جهانی حقوق بشر به اجمال مطالعه می‌شود و در کنار سیر تاریخی حقوق بشر، علل و انگیزه تدوین منشورها و اعلامیه‌ها نیز بررسی می‌گردد؛ این بخش در قالب هفت فصل تدوین شده است.

بخش دوم با عنوان بررسی تطبیقی مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر با اصول تفسیری حقوق بشر در اسلام، به بررسی این اعلامیه با توجه به اهمیتی که دارد، می‌پردازد که با اصول تفسیری حقوق بشر در اسلام مورد مقایسه و تحلیل قرار می‌گیرد. در این بخش، موارد پنج گانه «بشر مورد خطاب اعلامیه جهانی حقوق بشر»، «ارتباط منطقی بین حقوق و بشر»، «مبناها و هدف‌ها در نظام حقوقی»، «منابع حقوق» و «ضمانت اجرایی» فقط با نگرش و تلقی دین اسلام از بشر و حقوق و آزادی‌های او به اثبات می‌رسد؛ این بخش مشتمل بر هفت فصل تألیف شده است.

در بخش سوم نیز درباره حقوقی که در اسلام برای بشر به مفهوم کلی بشر مطرح است، بحث می‌شود؛ با طرح حقوق بشر در اسلام و بررسی ابعاد آن، به این حقیقت می رسیم که در تنازع فرهنگ‌ها و ایدئولوژی‌ها و با گرایش‌ها نیازهای مشترک انسانی، سرانجام آن فرهنگی پابرجا می‌ماند که در هماهنگی و تناسب با نیازهای طبیعی و فطری بشر باشد؛ این بخش در ۱۱ فصل نوشته شده است.

نویسنده در مقدمه این اثر آورده است: «در طرح مسائل حقوقی تلاش کردیم نظرات مکاتب و دانشمندان دیگر را در رابطه با موضوع مطرح کنیم، تا خواننده در کنار آشنایی با دیدگاه اسلام، با نظرات دیگر مکاتب هم آشنا شود و در ضمن از آنچه به عنوان مواد حقوق بشر در اسلام است، بحث شود».

علاقه مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی

مجله معرفی کتاب

می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره مند شوند.

شایان ذکر است که کتاب دوستان می‌توانند جهت اطلاع از جدیدترین آثار تازه منتشره مؤسسه بوستان کتاب به نشانی اینترنت فوق و پیام رسان های این مؤسسه در تلگرام (t.me/bustaneketab)، واتساپ (chat.whatsapp.com/BGxgFr3s7MPDqmR5dU1EJ2)، ایتا (eitaa.com/bustankq) و اینستاگرام (www.instagram.com/bustaneketab۱) مراجعه کنند.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *