کتاب «روش‌ها و فنون نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی» نقد و بررسی می‌شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، نشست نقد و بررسی کتاب روش‌ها و فنون نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی روز چهارشنبه ۸ بهمن پژوهشکده تحقیق و توسعه علوم انسانی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

سخنران این‌نشست محسن زین‌العابدینی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و فرشید دانش عضو هیأت علمی مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری هستند. دبیر نشست هم عبدالرضا نوروزی چاکلی عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد است.

کتاب «روش‌ها و فنون نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی» تألیف هادی هراتی و اعظم صنعت‌جو توسط سازمان سمت در سال ۱۳۹۸ در ۳۱۶ صفحه به بهای ۲۷ هزار تومان منتشر شده است.

در معرفی این اثر آمده است:

حجم عظیم اطلاعاتِ به سرعت منتشرشده در قالب محمل‌های اطلاعاتی متنوع و دسترس‌پذیر به شیوه‌های گوناگون، مستلزم بهره‌گیری از اصول و استفاده از شیوه‌های سازماندهی‌ای است که در راستای تسهیل بازیابی اطلاعات پاسخگوی تغییرات محیط اطلاعاتی کنونی باشد.

در کتاب حاضر، سعی شده به منظور فراهم آوردن منبعی روزآمد و جامع برای استادان، پژوهشگران، دانشجویان، نمایه‌سازان و کتابداران در حوزه «نمایه‌سازی» و «چکیده‌نویسی»، مباحث این دو حوزه که از مهم‌ترین فعالیت‌های سازماندهی و بازنمایی اطلاعات‌اند تحلیل و بررسی شوند.

به این‌ترتیب، پس از تشریح کلیات مرتبط با نمایه و نمایه‌سازی، به اثرگذاری فناوری بر نمایه و مباحث مرتبط نظیر نمایه‌سازی ماشینی، نرم‌افزارهای نمایه‌سازی، نمایه‌سازی در محیط وب، نمایه‌سازی مردمی و ابزارهای نوین مانند هستی‌شناسی‌ها و همچنین چکیده‌نویسی و انواع چکیده از جنبه‌های مختلف پرداخته شده است.

نشست یادشده چهارشنبه ۸ بهمن از ساعت ۱۶ تا ۱۸ برپا می‌شود و علاقه‌مندان برای شرکت در این نشست می‌توانند به پیوند ttps://

مجله معرفی کتاب

وارد شوند.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *