کتاب «رهبران تونس، نویسندگان آن و مسئله فلسطین» رونمایی شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، به همت رایزنی فرهنگی ایران در تونس، نشست فکری با موضوع خوانش کتاب «رهبران تونس، نویسندگان آن و مسئله فلسطین» نوشته احمد الوطیلی با حضور اندیشمندان، اساتید دانشگاه و فعالان فرهنگی تونس برگزار شد.

میثم فراهانی، رایزن فرهنگی ایران در تونس در ابتدای جلسه از تلاش‌های علمی احمد الوطیلی و اقدام ارزشمند وی در نگارش کتاب جدیدش قدردانی کرد و بر اهمیت این کتاب در غنابخشی به عرصه ادبیات و مقاومت فرهنگی در مبارزه با دشمن صهیونیستی و بر نقش نخبگان در همراهی با تحولات فکری حمایتگر از مسئله فلسطین از دهه‌ها قبل تأکید کرد.

وی از نقش تونس در حمایت از مقاومت و مقابله با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و جرم‌انگاری آن قدردانی و تأکید کرد: رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس در حال و آینده حامی مسئله فلسطین و ادبیات مقاومت در تونس خواهد بود.

فؤاد الفخاخ، استاد ادبیات و تمدن اسلامی دانشگاه کارتاژ در سخنانی با تقدیر از رایزنی فرهنگی ایران و نقش مهمی که این مرکز در حمایت از فرهنگ و ادبیات مقاومت ایفا می‌کند، تمجید کرد.

وی افزود: از نظر زبانی، عنوان این کتاب از سه کلمه «رهبران، نویسندگان و مسئله فلسطین» تشکیل می‌شود اما از نظر روشی، مقدمه این کتاب شامل یک خلاصه تاریخی سیر حرکت ادبیات مقاومت در تونس و پیوند دادن آن با رخدادهای سرنوشت‌ساز است و سپس به توضیح شتاب گرفتن تأسیس جمعیت‌ها و انجمن‌ها در دهه 1920 و کمیته دفاع از فلسطین، به عنوان نمونه می‌پردازد و محتوای کتاب، بر دو بخش تقسیم می‌شود که در آن بر روش نقل تاریخی تکیه کرده است.

فؤاد الفخاخ به رهبران تونسی حامی مسئله فلسطین از آغاز قرن بیستم و در رأس آنها شیخ عبدالعزیز الثعالبی پرداخت که بزرگترین تأثیر را در برگزاری کنفرانس اول قدس در سال 1939 داشت که نتیجه این خیرخواهی شیخ الثعالبی، انعکاس یک مقاومت جدید است که بر سخنرانی با موضوع نجات سرزمین فلسطین و تحریم کالاهای تولیدی رژیم صهیونیستی مبتنی است.

وی با اشاره به بخش دوم از این کتاب، به نقش نویسندگان تونسی و دستگاه اطلاعاتی این کشور در مبارزه با آثار ویرانی‌های صهیونیستی و ضرورت مستند سازی تاریخی آن برای حفظ این مسئله و اندوخته ادبیات مقاومت اشاره کرد.

عابد الزریعی، مدیر مرکز پژوهش‌های پیشرفت و گسترش سرزمین فلسطین با اشاره به انتشار کتاب الطویلی تأکید کرد: این امر زمانی صورت گرفته است که برای جهان عرب، از دو جنبه موج عادی سازی روابط در چند کشور عربی و بروز جنبش‌های مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی  بسیار سرنوشت ساز به شمار می‌رود.

فتحی القاسمی، استاد تاریخ دانشگاه المنار بر حمایت تاریخی ملت تونس از مسئله فلسطین تأکید کرد و گفت: یکی از افراد پیشگام در این حوزه، طویلی بود. حافظه مردمی و آرشیو تونس، مبارزات ملت این کشور برای دفاع از مسئله فلسطین را به یاد دارد.

در ادامه برنامه احمد الوطیلی در سخنانی ضمن تقدیر از اقدام رایزنی فرهنگی ایران در تونس و حمایت ایران از ملت فلسطین و جریان مقاومت و نقطه نظرات اساتید حاضر در نشست به تشریح مطالب مندرج در کتاب پرداخت و به برخی از نقدهای بیان شده پاسخ گفت.

در ادامه برخی از مدعوین به بیان نقطه نظرات خود در خصوص محکوم کردن مساله عادی سازی روابط با رژیم صهونیستی، نقش نخبگان در تبیین ابعاد مظلومیت فلسطین و تلاش‌های علمی و فرهنگی همچون چاپ و انتشار کتاب برای تبیین هرچه بیشتر مسأله فلسطین پرداختند.

در پایان برنامه نیز ضمن رونمایی از کتاب، رهبران تونس و نویسندگان آن و مسئله فلسطین با اهدای لوح تقدیر و هدیه از سوی رایزن فرهنگی از تلاش‌های احمد الوطیلی قدردانی به عمل آمد.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *