کتاب ده هزار سال هنر ترجمه و منتشر شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، «ده هزار سال هنر» کاری از گروه انتشاراتی فایدون، مجموعه‌ای از پانصد اثر هنری متعلق به فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف در طول تاریخ است که به ترتیب زمان گردآمده‌اند. نخستین اثر این مجموعه به حدود ده هزار قبل از میلاد باز می‌گردد و آخرین اثر، اثری‌ست نیمه‌تمام.

در این کتاب هر اثر یک صفحۀ تمام را به خود اختصاص داده است که در آن تصویری از اثر و متنی در توصیف خصوصیاتِ سبکی، اهمیت تاریخی، و زمینۀ اجتماعی و گاه اقتصادی و همچنین شیوۀ خلق اثر و دربارۀ هنرمند آمده است. کادری نیز به منزلۀ شناسنامه در هر صفحه وجود دارد که در آن نام کنونی کشوری که اثر در آن‌جا خلق شده، نام اثر و هنرمند، اندازه، جنس و مواد به‌کار رفته، فرهنگ یا تمدن حاکم در زمان ساخت اثر، سبک اثر، تاریخ خلق و محل نگهداری کنونی آن نوشته شده است.

در پایانِ کتاب واژه‌نامه‌ای فراهم آمده که در آن بسیاری از تکنیک‌ها شرح داده شده‌اند و در خصوص بسیاری از فرهنگ‌ها و تمدن‌ها اطلاعات مختصری ارائه شده است. پس از آن نمایۀ دو زبانۀ فارسی- انگلیسی آمده است که تمام نام‌های خاص این کتاب، اعم از نام هنرمندان، اثرها، سبک‌ها، مکان‌ها و دوره‌ها در آن با شمارۀ صفحه ذکر شده‌اند. از این نمایه می‌توان همچون فهرست استفاده کرد و با جست‌وجو کردن نام اثر یا هنرمند یا اطلاعات دیگری از این دست، شمارۀ صفحۀ آن را پیدا کرد.

کتاب ده هزار سال هنر (سال انتشار -۱۳۹۹) در اصل، نسخۀ کوچک شدۀ کتاب سی هزار سال هنر (سال انتشار- ۱۳۹۶) است. انتشاراتِ انگلیسی «فایدون» هر دو کتاب را منتشر کرده است و «کارگاه نشر و گرافیک سپاس» با همکاری «انتشارات کتاب‌سرای نیک» هر دو اثر را با ترجمۀ گلناز صالح‌کریمی و منیره پنج‌تنی منتشر کرده است.

تفاوت این دو کتاب در این است که نویسندگان در کتاب ده هزار سال هنر تغییرهایی مانند اضافه کردن تاریخ فوت هنرمندانی که در فاصلۀ چاپ سی هزار سال هنر تا ده هزار سال هنر از دنیا رفته‌اند در آن اعمال کرده‌اند، یا در خصوص بعضی آثار که تاریخ ساخت آن‌ها دقیق نبود و در بازه‌ای زمانی تخمین زده می‌شد، تاریخ دیگری را در این کتاب در همان بازه انتخاب کرده‌اند، یا اگر اثری در مرزهای جغرافیایی مورد مناقشه در کشور خلق شده بود، در این کتاب نام کشوری را آورده‌اند که که در سی هزار سال هنر نام آن نیامده بود. همچنین باید اضافه کرد که در سی هزار سال هنر، هزار اثر هنری و در ده هزار سال هنر پانصد اثر آمده و سی هزار سال هنر در انتهای کتاب مشتمل بر خطِ زمانیِ مصور، کاغذِ گلاسه و قطع خشتی و گاه متن مفصل‌تری است.

کتاب ده هزار سال هنر در اسفندماه از سوی «انتشارات کارگاه نشر و گرافیک سپاس» منتشر شده و در اختیار علاقه مندان و هنر دوستان قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *