کتاب «اندیشه‌های امام خمینی(ره) در آینه نگاه معاصر» چاپ شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، کتاب «اندیشه‌های امام خمینی(ره) در آینه نگاه معاصر» به‌تازگی با گردآوری حمیدرضا یوسفی و میثم بلباسی توسط انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران منتشر و راهی بازار نشر شده است.

انقلاب اسلامی ایران در کنار انقلاب فرانسه، انقلاب اکتبر در روسیه، انقلاب چین و انقلاب کوبا از تاریخ‌سازترین انقلاب‌های تاریخ بشر است. رهبری متفکرانه انقلاب اسلامی ایران با امام خمینی (ره) بوده است که با درکی متفاوت از مسایل سیاسی، علمی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به دنبال معماری ایرانی مستقل و پیشرفته بوده است بیداری همه‌جانبه و «تولد دوباره» ملت ایران، هدف اساسی امام(ره) بوده است.

کتاب مورد اشاره، مشتمل بر ۶ گفتار با عنوان‌های گستره دیدگاه‌های امام خمینی(ره)، فرهنگ، هویت و کشورداری از دیدگاه امام خمینی(ره)، سیاست خارجی و جهان‌بینی امام خمینی(ره)، جایگاه و حقوق انسان از دیدگاه امام خمینی(ره)، نوع سیاستگذاری و نقش عقل از دیدگاه امام خمینی(ره) و ولایت، عرفان و روحانیت از دیدگاه امام خمینی(ره) است.

این‌کتاب مقالاتی از «عبدالحسین خسروپناه»، «غلامرضا جمشیدی‌ها»، «احمد راهدار»، «عبدالوهاب فراتی»، «غلامعلی سلیمانی» و … را شامل می‌شود. گردآورندگان مقالات نیز سعی کرده‌اند تجددخواهی و دو لایه هویت اسلامی و ایرانی را در دیدگاه امام خمینی(ره) بررسی و تحلیل کنند.

در بخشی از پیش‌درآمد این‌مجموعه نوشته شده است:

تئوری «انعطاف‌پذیری هویت ایرانی» یک پیش داوری تاریخی است که سرچشمه آن به سستی هویت حاکمان ایران در ۵۰۰ سال گذشته به طور عام و یکصد سال گذشته به طور خاص برمی‌گردد. ریشه این سستی و ناکارآمدی از بی‌سوادی همه جانبه حاکمان کشور ما بوده است. آنچه شخصیت آیت‌الله خمینی را در تاریخ سیاسی ایران برجسته می‌کند، این است که امام خمینی(ره) به عنوان یک دانشمند، فقیه، عارف و فیلسوف وارد صحنه سیاسی ایران شده است.

این‌کتاب با ۴۳۰ صفحه و قیمت ۸۵ هزار تومان منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *