کتاب‌سال، مروجان کتابخوانی و کنگره شعر یتیم در ایستگاه آخر

مجله معرفی کتاب

_ گروه فرهنگ: گزارش «یک‌هفته با کتاب» اولین‌هفته اسفند دربرگیرنده ۱۲ خبر از رویدادهای داخلی حوزه کتاب و نشر است. گزارش هفته گذشته با تیتر «شعر فجر و جشنواره شعروداستان انقلاب در ایستگاه آخر» ۱۶ خبر داشت که یکی از عناوینش مربوط به اخبار خارجی بود. گزارش این‌هفته اما، خبر خارجی ندارد و به‌جای جشنواره شعر فجر و جشنواره شعر و داستان انقلاب، خبر اختتامیه جایزه کتاب سال را در خود جا داده است.

برگزاری مراسم پایانی جشنواره مروجان کتابخوانی و کنگره ملی شعر یتیم هم دیگر رویدادهایی بودند که این‌هفته به ایستگاه آخر رسیدند.

اخبار برگزیده این‌هفته براساس روز انتشار مرتب شده‌اند. به این‌ترتیب، شنبه، یکشنبه، چهارشنبه و پنجشنبه روزهایی بودند که در این‌گزارش سهم دارند. گزارش را با اخباری از جایزه کتاب سال، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نمایشگاه مجازی کتاب تاریخ معاصر، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و جشنواره مروجان کتابخوانی آغاز می‌کنیم و سپس با خبرهای دیگری از کتابخانه ملی، کنگره ملی شعر یتیم و جایزه شعر خبرنگاران، مرور اخبار هفته اول اسفند را پی می‌گیریم.

سه‌خبر آخر گزارش هم درباره رونمایی یکی از آثار جدید انتشارات راه‌یار، طرح سراسری عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی کشور و افتتاح شعبه جدید یک کتابفروشی در تهران هستند.

در ادامه مشروح این‌گزارش را می‌خوانیم:

معرفی برگزیدگان جایزه کتاب سال

مراسم پایانی و معرفی آثار برگزیده و شایسته تقدیر سی‌وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال صبح شنبه این‌هفته با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مجموعه سعدآباد برگزار شد.

امضای تفاهمنامه همکاری نهاد کتابخانه‌ها و وزارت تعاون

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر ظرفیت‌های دو دستگاه روز شنبه ۲ اسفند در کتابخانه مرکزی پارک شهر تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

تمدید مهلت شرکت در جشنواره کتاب‌خوان‌ورسانه

خبر دیگر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره جشنواره کتاب‌خوان و رسانه بود که این‌نهاد برگزار کننده آن است. به‌موجب این‌خبر، که مانند خبر پیشین، روز شنبه منتشر شد، دبیرخانه مجازی اولین جشنواره «کتاب‌خوان و رسانه» مهلت شرکت در این‌جشنواره را تا اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ تمدید کرد.

آغاز به کار نمایشگاه مجازی کتاب تاریخ معاصر

نمایشگاه مجازی کتاب تاریخ معاصر از ساعت ۹ صبح شنبه دوم اسفند آغاز به کار کرد و تا فردا شنبه ۹ اسفند برپاست. این نمایشگاه با ۱۲۰۰ عنوان کتاب و همکاری ده‌ها ناشر در فضای مجازی برپا شده است.

رونمایی از کتاب «جستارهایی درباره کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹»

با ورود به اخبار روز یکشنبه ۳ اسفند، به خبر رونمایی از کتاب «جستارهایی درباره کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹» می‌رسیم. به این‌ترتیب، کتاب «جستارهایی درباره کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ (توسعه برونزا و کشورسازی وابسته)» در یکصدمین سالگرد کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹، توسط پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی رونمایی شد.

معرفی برگزیدگان هفتمین جشنواره مروجان کتابخوانی

مراسم پایانی و معرفی برگزیدگان هفتمین جشنواره تقدیر از افراد و گروه‌های مروج کتابخوانی هم شامگاه یکشنبه به صورت آنلاین برگزار شد.

خرید دوازده سند جدید توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی

سکینه خراج رئیس اداره اسناد خریداری، اهدایی و امانی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران هم روز یکشنبه در تشریح جزئیات خرید مجموعه سندی جدید این‌سازمان گفت: در جدیدترین جلسه کارگروه ارزیابی و خرید اسناد آرشیوی غیردولتی، ۱۲ مجموعه (۹۱ ردیف) اسناد برگی و طوماری با قدمت ۲۳۰ سال کارشناسی، ارزیابی، قیمت‌گذاری و خریداری شد.

اختتامیه نخستین کنگره ملی شعر یتیم

مراسم اختتامیه اولین‌دوره کنگره ملی شعر یتیم با هدف پاسداشت و گسترش فرهنگ یتیم‌نوازی، روز چهارشنبه ۶ اسفند در مجموعه تالار وحدت برگزار شد.

معرفی نامزدهای بخش ویژه جایزه شعر خبرنگاران

یکی از خبرهای روز چهارشنبه این‌هفته، معرفی نامزدهای بخش ویژه جایزه شعر خبرنگاران بود. بنابراین، نامزدهای مورد اشاره از شاعران فارسی‌زبان شرکت‌کننده که تاکنون در ایران کتاب شعر منتشر نکرده اما به‌اندازه یک کتاب، شعر دارند، به‌عنوان راه‌یافتگان به مرحله پایانی داوری بخش ویژه این‌جایزه معرفی شدند.

رونمایی از کتاب «نعمت‌جان»

دیگر رویدادی که مربوط به چهارشنبه این‌هفته بود، رونمایی از کتاب «نعمت‌جان»‌ در کتابفروشی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل بود. این‌کتاب که نوشته سمانه نیکدل است و خاطرات صغری بستاک از پرستاران دوران دفاع مقدس را شامل می‌شود، عصر چهارشنبه رونمایی شد.

اجرای طرح سراسری عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی کشور

یکی از اخباری هم که هم به چهارشنبه ربط دارد هم پنجشنبه، اجرای طرح سراسری عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی کشور به‌مناسبت فرارسیدن سالروز میلاد امام علی(ع) بود که طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۶ و ۷ اسفند توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اجرا شد.

افتتاح شعبه جدید کتابفروشی ثالث در تهران

روز پنجشنبه این‌هفته همچنین شعبه جدید کتابفروشی نشر ثالث در تهران افتتاح شد. این‌کتابفروشی از بعدازظهر دیروز پنجشنبه ۷ اسفند در مجتمع تجاری ایران‌مال فعالیت خود را آغاز کرد.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *