کاهش آسیب‌های اجتماعی منوط به رفع آسیب‌های معرفتی و مدیریتی است

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، مراسم افتتاح کتابخانه عمومی خواجه نصیرالدین طوسی شهرستان بهارستان صبح امروز یکشنبه ۱۰ اسفند با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، شکراللّه حسن بیگی معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران، امین متولیان، معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد، محمد هادی ناصری طاهری مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستان بهارستان برگزار شد.

مختارپور در ابتدای این‌مراسم گفت: آسیب‌های اجتماعی زمانی برطرف می‌شود که آسیب‌های فکری و مدیریتی برطرف شود یا کاهش پیدا کند. منظورم از مدیریت تمام مجموعه مدیران تصمیم گیرنده کشور در دستگاه‌های مختلف است. هر زمان در هر شهری، استاندار، فرمانداران، شهرداران و شورای شهر و بطور کلی مدیران آن درک خوب و توجه ویژه به مسائل فرهنگی داشتند زیرساخت‌ها و منابع آن منطقه پیشرفت کرده است و هر جا که این نقص در مدیران شهری وجود دارد، آسیب ها و مشکلات در آنجا نمود بیشتری پیدا می‌کند.

وی افزود: در همین استان تهران ما شورای شهر، شهرداران و مدیرانی داریم که تمام سعی شأن در مسائل غیر فرهنگی و غیر معرفتی است و تمام سعی شأن مخالفت و مقاومت با توسعه فرهنگی و معرفتی است. امیدواریم خداوند ما را هدایت کند تا بتوانیم حق این مردم شریف و عزیز را ادا کنیم.

شهرستان بهارستان نیازمند کتابخانه‌های بسیاری است

در ادامه این‌مراسم ناصری با اشاره به اقدامات نهاد کتابخانه‌ها در بهارستان پس از اعلام ۳۱ نقطه دارای آسیب اجتماعی در کشور، گفت: در مدت کوتاه ۵ ماه، چهار کتابخانه در این منطقه، بازسازی و شاداب‌سازی شد و یک کتابخانه سیار هم به جمع کتابخانه‌های این شهرستان اضافه شد.

وی افزود: در کنار این کتابخانه که امروز افتتاح می‌شود، راه اندازی کتابخانه سیار هم در کنار دیگر فعالیت‌های فرهنگی در این شهرستان مد نظر قرار گرفته است؛ برگزاری برنامه‌ها، نشست‌ها و دوره‌های آموزشی متنوع در کتابخانه های منطقه بهارستان از دیگر اقدامات انجام شده در شهرستان است. اگر چه همه گیری

مجله معرفی کتاب

مانع اجرای بسیاری از برنامه‌های ما بود اما به خاطر اثرگذاری کتابخانه ها بر شرایط فرهنگی و اجتماعی، مجموعه همکاران ما فعالیت‌هایشان را در بسترهای مجازی ادامه دادند و ارتباطشان را با اعضای کتابخانه ها قطع نکردند. ان شاءالله با بهبود شرایط

مجله معرفی کتاب

فعالیت‌های فرهنگی به شکل جدی در این کتابخانه آغاز خواهد شد. تمام تلاشمان این است با تمام محدودیت‌های موجود، فعالیت‌های فرهنگی را متوقف نکنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های استان تهران به نیاز ۲۰۰ میلیارد تومانی کتابخانه های استان تهران برای بازسازی و شاداب‌سازی کتابخانه‌ها اشاره کرد و گفت: هرچند شاید این مبلغ هم به طور کامل کافی نباشد، اما این مقدار تا حدی می‌تواند ما را به استانداردها نزدیک کند. در ۵ سال گذشته ۳۳ باب کتابخانه به کتابخانه های استان تهران اضافه شده و همین کتابخانه خواجه نصیر الدین طوسی نیز با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان آماده بهره برداری شده است. کتابخانه عمومی خواجه نصیر الدین طوسی در مساحتی به متراژ ۶۶۰ مترمربع، دهمین کتابخانه شهرستان، با ۱۵ هزار جلدکتاب و داشتن بخش‌های مختلف از جمله مخزن اصلی، مرجع، سالن‌های مطالعه مجزا در طبقه دوم، بخش کودک، بخش نشریات و بخش‌های رفاهی و خدماتی، آماده ارائه خدمات به شهروندان بهارستان شده است

افتتاح هر کتابخانه باعث کاهش فقر فرهنگی است

حسن بیگی معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران نیز در بخش دیگری از این‌مراسم با تاکید بر اهمیت فرهنگ کتابخوانی گفت: معجزه پیامبر اسلام (ص) کتاب است. این خود از اهمیت کتاب در اسلام می‌گوید، ولیکن با گسترش فضای مجازی میزان کتابخوانی کم شده است. از نگاه من فضای مجازی در اکثر مواقع عمق لازم را ندارد. ضعف دیگر فضای مجازی این است که هزینه‌های عضویت در فضاهای مجازی برای عده‌ای زیاد است. پس لازم است در این رابطه کتابخانه‌ها فعالیت بیشتری داشته باشند.

وی افتتاح هر کتابخانه را عملی در جهت کاهش فقر فرهنگی دانست.

کتابخانه خواجه نصیرالدین طوسی در منطقه گلستان شهرستان بهارستان با ۶۶۰ مترمربع زیربنا، دارای ۱۵ هزار نسخه کتاب و بخش‌های مرجع، کودک، نشریات، سالن مطالعه، اتاق مطالعه گروهی است که با هزینه‌ای بالغ بر ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال به بهره برداری رسیده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *