«چهل حدیث در ستایش حسن خلق» منتشر شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، «چهل حدیث در ستایش حسن خلق» با قلم محمد جواد گودینی نویسنده، پژوهشگر و استاد حوزه و دانشگاه در ۶۱ صفحه تدوین و با همت انتشارات میراث ماندگار قم در زمستان سال ۹۹، چاپ و روانه بازار نشر شده است.

این کتاب به ضرورت آراستگی به اخلاق نیکو و دوری از بدخلقی و رفتار ناپسند و زیان‌های بد زبانی از منظر روایات پیامبر گرامی اسلام (ص) و اهل بیت طاهرینش (ع) می‌پردازد.

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب چنین نوشته است:

«خُلق به قوا و سجایای درونی گفته می‌شود که با درک باطنی قابل فهم و ارزیابی است. اخلاق نیز حالتی استوار و پیوسته در نفس و جان آدمی است که بر مبنای آن، انسان کارهای نیک و ناپسند را بدون اندیشه چندانی به انجام می‌رساند؛ اخلاق پسندیده همچون خوش رفتاری، گذشت، مهربانی، بردباری، صبر، راستگویی، نیکی، صله رحم و… و اخلاق مذموم و ناپسند بسان بدگفتاری، بدزبانی و دشنام گویی، بی صبری، کردار ناپسند، بی وفایی، دروغ گویی، کینه ورزی، رشک و… است. بنابراین اخلاق به باطن و درون انسان مربوط بوده و آنچه از آن ظاهر می‌شود همان سلوک و رفتار انسان است… پیامبر والا مقام و والاتبار اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) الگویی تمام عیار در فضیلت‌های اخلاقی همچون خوش اخلاقی، مهرورزی، خوش رفتاری، راستگویی، مهمان نوازی، حیا و عفاف، وفای به عهد و پیمان، امانت داری، خوش رفتاری با همسایگان، رفتار نیکو و پسندیده با زنان و کودکان، خاکساری، زهد و ساده زیستی و… بوده است.»

گودینی، مدرک دکتری زبان و ادبیات عرب از دانشگاه تهران دارد. او پژوهشگر تاریخ اسلام و استاد دانشگاه و نویسنده کتاب‌هایی چون «تاملی بر زندگانی ابو الاسود دؤلی و شرح گزیده‌ی اشعارش»، «صعود و سقوط ادبیات سیاسی در عصر بنی‌امیه» (تالیف مشترک با مجتبی زارعی)، «بررسی تحلیلی صلح امام حسن (ع) و آغاز خلافت اموی»، «بررسی و تحلیل زندگی سید حمیری و گزیده اشعارش»، «بررسی، شرح و تحلیل قصیده فرزدق در ستایش امام سجاد (ع)»، «تاملی بر زندگانی و سخنان امام حسن عسگری (ع)»، «چهل حدیث در فضائل حضرت فاطمه زهرا (س)»، «واکاوی زندگانی و سخنان عمربن‌عبدالعزیز» و «درآمدی بر زندگانی و سروده‌های صاحب بن عباد» است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *