چهاردهمین جلد دفترخاطرات بچه لاغرمردنی چاپ شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، ترجمه چهاردهمین جلد دفترخاطرات بچه لاغرمردنی نوشته جف کینی با عنوان «ارثیه خانه خراب‌کن» به‌تازگی با ترجمه نسرین مهاجرانی توسط انتشارات پیدایش منتشر و راهی بازار نشر شده است.

جف کینی نویسنده کودک و نوجوان در این مجموعه، خاطرات یک بچه لاغرمردنی را نوشته که خود می‌گوید «دفتر وقایع نگاری است، نه یک دفتر خاطرات. این، فکر مامانم بوده، نه من. اما اگر او فکر می‌کند که در این‌دفتر درباره احساساتم و از این چیزها می‌نویسم، پاک اشتباه کرده.» این بچه لاغرمردنی می‌گوید تنها دلیلی که قبول کرده خاطراتش را بنویسد، این است که بعدها وقتی مشهور و ثروتمند شد، این کتاب به دردش می‌خورد اما فعلاً با یک مشت کودن همکلاس است.

کتاب‌های «دفترخاطرات بچه لاغرمردنی»، «دستورات رودریک»، «آخرین ضربه»، «روزهای سگی»، «حقیقت بدترکیب»، «تعطیلات زورکی»، «موی دماغ»، «بدشانس»، «سفر پردردسر»، «مدرسه عهد بوق»، «قوز بالاقوز»، «بزن به‌چاک» و «جنگ برفی» عناوین اول تا سیزدهم این‌مجموعه هستند. راوی این‌مجموعه پسربچه‌ای مدرسه‌ای به‌اسم گریگوری هفلی یا گِرِگ هفلی است که خاطراتش را می‌نویسد.

مخاطبان اصلی مجموعه «دفترخاطرات بچه لاغرمردنی»  کودکان گروه سنی ج هستند. ترجمه دوازدهمین جلد این‌مجموعه فروردین سال ۹۸ و جلد سیزدهم هم شهریور ۹۹ چاپ شدند و حالا نوبت به چاپ ترجمه جلد چهاردهم این‌مجموعه رسیده است. نسخه اصلی این‌کتاب سال ۲۰۱۹ به چاپ رسیده است.

در جلد چهاردهم خاطرات بچه لاغرمردنی، ارثیه زیاد و غیرمنتظره‌ای به خانواده گرگ می‌رسد. در نتیجه تصمیم می‌گیرند خانه‌شان را بازسازی کنند. اما به‌زودی متوجه می‌شوند بازسازی خانه اصلا کار راحتی نیست. چون وقتی دیوارها را خراب می‌کنند، تازه مشکلات یکی‌یکی خودشان را نشان می‌دهند. همه مشکلات باعث می‌شوند خانواده گرگ به این‌فکر بیافتند که اصلا بازسازی خانه، ارزشش را دارد یا نه؟ از همه مهم‌تر این‌که وقتی اوضاع این‌خانه به‌هم‌ریخته آرام شود، می‌توانند همان‌جا در خانه‌شان بمانند یا باید کلا از شهرشان بروند؟

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

فکر می‌کردم اگر سوراخ دستشویی را ببندم، حداقل از آنجا بیرون نمی‌آید. برای همین یک‌روز تو همه چاه‌های خانه، بادکنک چپاندم و حالا فکر می‌کنم که چه‌کار احمقانه‌ای کردم.

می‌دانستم که توی دستشویی باید در مقابل بندکشی از خوم دفاع کنم. و بالاخره بهترین اسلحه را در کابینت زیر دستشویی پیدا کردم.

از آن به بعد تو دستشویی مسلح شدم.

ولی بعد نگران شدم که وقتی خوابم بندکشی از حمام به اتاق خوابم بیاید.

حتی چندبار هم مطمئن شدم که توی اتاق با من است.

ولی صبح که از خواب بیدار می‌شدم بندکشی هم رفته بود.

بالاخره به مامان گفتم که می‌ترسم تنها تو اتاقم بخوابم، چون از بندکشی می‌ترسم.

مامان گفت که این موضوع خیلی مضحک است و نشانم داد که بندکشیِ واقعی چی هست.

این‌کتاب با ۲۲۴ صفحه مصور، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۴۵ هزار تومان منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *