چاپ ترجمه فیلمنامه و استوری‌بورد «شوالیه تاریکی به پا می‌خیزد»

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، کتاب «شوالیه تاریکی به پا می‌خیزد؛ فیلمنامه و استوری بورد» نوشته جاناتان نولان و کریستوفر نولان به‌تازگی با ترجمه سینا شاه‌بابا توسط نشر چترنگ منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این‌کتاب دربرگیرنده فیلمنامه آخرین و سومین قسمت از سه‌گانه «بتمن»ی است که کریستوفر نولان کارگردان مطرح سال‌های اخیر سینمای جهان ساخت. نشر چترنگ پیش‌تر، ترجمه فیلمنامه دو قسمت دیگر این‌سه‌گانه یعنی «بتمن آغاز می‌کند» و «شوالیه تاریکی»‌ را نیز همراه با استوری بورد منتشر کرده است.

بتمن‌هایی که نولان ساخت، با بتمن‌هایی که پیش‌تر علاقه‌مندان سینما دیده بودند، متفاوت بود و در آن‌ها شمایل قهرمانی بتمن، تا حدودی به زندگی واقعی نزدیک‌تر شده بود. رسیدن نولان از «شوالیه تاریکی» (دومین فیلم سه‌گانه) به «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد»، چهارسال طول کشید که طی این‌مدت، نولان در حین داشتن تردید برای بازگشت به پروژه ساخت بتمن، شاهکار سینمایی‌اش با نام «تلقین»‌ را ساخت. نولان در مصاحبه‌ای گفت در آن‌مدت، مدام در ذهن خود با این‌سوال روبرو بوده که چند قسمت سوم خوب در سه‌گانه‌های تاریخ سینما وجود دارد. در نتیجه به‌خاطر این‌تردید، تصمیم گرفت قسمت سوم سه‌گانه‌اش، ضمن داشتن پایان‌بندی، مستقل باشد. ضرورت این‌مساله از آن‌جایی حس می‌شد که طرفداران متعصب فیلم دوم، پس از هیث لجر فقید، بازیگر دیگری را در نقش جوکر نمی‌پذیرفتند. در نتیجه نولان و برادرش جاناتان، راه خود را جدا کرده و سراغ قصه دیگری رفتند.

در قصه «شوالیه تاریکی به پا می‌خیزد» که خیلی از منتقدان آن را خلاف «شوالیه تاریکی» یک فیلم ابرقهرمانی نمی‌دانند، هشت سال است که اثری از بتمن دیده نشده و بروس وین، گوشه‌گیری پیشه کرده است. شرکت وین دیگر سودآورد نیست چون بروس، فعالیت روی رآکتور هسته‌ای را متوقف کرده تا جلوی احتمال استفاده نظامی از آن را بگیرد. این میان «بِین» با استفاده از اثر انگشت بروس که از خانه او ربوده شده، به بورس گاتهام حمله می‌کند و شرکت وین را ورشکسته می‌کند. در ادامه بین، بروس را به قربانگاه کشانده و در مبارزه کمر او را می‌شکند.

به این‌ترتیب بتمن یا بروس وین، با کمری شکسته محکوم به ماندن در زندان است و باید ماه‌ها زمان بگذرد تا سلامتی جسم و جان خود را به دست آورده و از زندان فرار کند. او برای فرار باید تمرکز کند تا موفق شود به گاتهام برگردد و شهرش را از دست بین و دوستانش نجات دهد.

داستان سومین و آخرین قسمت از سه‌گانه «بتمنِ» نولان از جایی شروع می‌شود که هاروی دنت دادستان گاتهام و ریچل دوست کودکی و دختری که می‌رفت همسر بروس وین شود، مرده‌اند.  نولان اعلام کرد قسمت چهارمی برای این سه‌گانه وجود نخواهد داشت اما پایان فیلم را طوری می‌نویسد و می‌سازد که جای امید برای بازگشت ابرقهرمان به نبرد علیه شر وجود داشته باشد.

عناوین اصلی کتاب پیش‌رو به این‌ترتیب‌اند: «فیلمنامه شوالیه تاریکی به پا می‌خیزد»، «یادداشت مترجم» و «استوری بورد».

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

وین اطلاعاتی را که دریافت کرده با حیرت هضم می‌کند.

آلفرد: اون بین رو از یه گوشه تاریک زمین گلچین کرده، بهش سیاه‌ترین اصول جنگ رو آموزش داده، بهش نیرنگ و پایداری رو آموزش داده. درست مثل خود شما.

وین: بین عضو انجمن سایه‌ها بوده.

آلفرد:‌ تا وقتی که طرد شده. مردی که حتی برای راس ال‌گول این‌قدر افراطی محسوب بشه رو نمی‌شه دست‌کم گرفت.

وین: تا حالا نمی‌دونستم که به دست کم گرفتن جنایت‌کارها معروفم.

آلفرد: اون دوره گذشته. شاید شما بتونین دور پاتون یه چیزی بپیچین و دوباره نقابتون رو به صورت بزنین، اما این باعث نمی‌شه که تبدیل به همون کسی بشین که قبلا بودین

وین: من قبلا کی بودم؟

آلفرد: کسی که خشمش از مرگ باعث می‌شد برای زندگی همه ارزش قائل باشه، حتی زندگی خودش.

این‌کتاب با ۲۱۱ صفحه، شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۴۲ هزار تومان منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *