ویراست تازه‌ای از «خیانت در گزارش تاریخ» حسینی طباطبایی منتشر شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، نشر احسان ویراست تازه‌ای از کتاب «خیانت در گزارش تاریخ: نقد کتاب ۲۳ سال و آرا برخی از خاورشناسان» اثر مصطفی حسینی طباطبایی را با شمارگان هزار نسخه، ۹۵۸ صفحه و بهای ۱۰۰ هزار تومان منتشر کرد. ویراست نخست این کتاب سال ۶۱ در سه مجلد توسط انتشارات چاپخش منتشر شده بود.

کتاب نقدی است از کتاب «بیست و سه سال» علی دشتی، نویسنده، روزنامه‌نگار و سیاستمدار دوره‌های پهلوی اول و دوم که برای نخستین بار بدون ذکر نام نویسنده به سال ۱۹۷۴ در بیروت منتشر شد. دشتی با تکیه بر آرا گلدزیهر به زعم خود از تاریخ اسلام یک بازخوانی انجام داده و در این راه برای آنکه به تفسیر غیرالوهی خود خدشه‌ای وارد نشود، آشکارا تحریفاتی را در تاریخ انجام داده است.

امروزه بسیاری از معاندان اسلام و اسلام ستیزان به دروغ نسبت‌های متعددی را به پیامبر مکرم اسلام (ص) وارد می‌کنند و بدون استثنا مرجع و منبع همه آنها نیز کتاب «بیست و سه سال» علی دشتی است.

خشونت، عدم صداقت، پیمان شکنی و… از جمله این نسبت‌های دروغ است که حسینی طباطبایی در نقد خود به طور دقیق مورد تحلیل و واکاوی قرار گرفته و رد می‌شود. نکته مهم در این کتاب، پاسخ‌های منطقی و مستدل و به دور از تکفیر و توهین به مخالفان است. حسینی طباطبایی صفحه به صفحه کتاب علی دشتی را مورد نقد قرار داده و اکثر گزاره‌های تاریخی آن را رد می‌کند. به دلیل آنکه علی دشتی به‌جز برخی منابع اسلامی از جمله سیره ابن هشام، به بسیاری از منابع شرقشناسان نیز مراجعه کرده بود، نقدهای حسینی طباطبایی متوجه آرا شرقشناسان هم شده است.

پس از انتشار نخستین چاپ «خیانت در گزارش تاریخ» تعدادی از محققان و پژوهشگران تاریخ اسلام آن را ستودند و بهترین پاسخ به علی دشتی دانستند. در جای جای کتاب «خیانت در گزارش تاریخ» با رجوع به منابع تاریخی دست اول و نقل قول‌های مستند، به رفع شبهات و انتقادات مخالفان اسلام نسبت به پیامبر پرداخته شده است.

حسینی طباطبایی در مقدمه خود بر ویراست جدید این کتاب نوشته است: «چاپ نخستین از کتاب «خیانت در گزارش تاریخ» در روزگاری منتشر شد که ایرانیان سرگرم رویدادهای پس از انقلاب بودند. آن هنگام به دلیل وجود محیط آزاد و انتشارات بدون ضابطه و نظارت، نوشته‌هایی از سوی مخالفان اسلام نیز پراکنده می‌شد که از جمله کتاب «بیست و سه سال» اثر علی دشتی (سناتور و سیاستمدار دوره گذشته) بود.

نقد اینجانب درباره کتاب بیست و سه سال از آنجا که مستند به ماخذ متعدد و مدارک گسترده تاریخی بود مورد توجه اهل فضل واقع شد و مورد استقبال کتابخوانان قرار گرفت و حتی خارج از کشور هم به همت هم‌میهنان عزیز به زیور طبع آراسته گشت. مجلد چهارم یعنی آخرین بخش کتاب – پس از انتشار سه مجلد آن – در دست تالیف بود که مسافرتی کوتاه پیش آمد و در بازگشت از سفر ملاحظه کردم که بیش از دویست جلد از بهترین کتاب‌ها و مدارکم به همراه دستنوشته بخش چهارم، از کتابخانه من به سرقت رفته است. متاسفانه شکایت از سارقان کتاب‌ها به جایی نرسید.

اینک چند سال از انتشار کتاب «خیانت در گزارش تاریخ» می‌گذرد و به علت رویدادهای گوناگون متاسفانه ایمان نسل جدید کشور نسبت به گذشته درباره مبادی اسلام کاهش پذیرفته است. این رو لازم دیدم تا کتاب خود را به چاپ جدید بسپرم با این هدف که شبهات فکری و تاریخی نسل نو درباره اسلام پاسخ داده شود. بنابراین به بازخوانی کتاب پرداختم که ابعادی از مباحث اعتقادی و تاریخی و اجتماعی و اقتصادی و نظامی و سیاسی اسلام را در ظرف محدود خود دربر دارد و با تغییراتی چند در متن کتاب از کاهش و افزایش و ضمیمه‌ای در پایان کتاب (به جای بخش چهارم) آن را آماده چاپ تازه ساختم.»

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *