«هشت و یک چیزها» منتشر شد/اندیشه ابژه منزل شاعر است

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، انتشارات سیب سرخ در قالب مجموعه شعر فارسی معاصر خود، اثری تازه با عنوان «هشت و یک چیزها» اثر سعید صراف معیری را در ۱۰۵ صفحه و بهای ۲۴,۵۰۰ تومان روانه بازار کتاب کرد. این اثر تئوریک دربردارنده نگاه مولف درباره تئوری‌های مدرن هنر و نیز دومین دفتر شعر اوست.

صراف معیری به بهانه انتشار این کتاب، با بیان اینکه این اثر دومین مجموعه شعر وی از مجموعه ۱۵ جلدی است که بزودی پی در پی هم منتشر می‌شوند، عنوان داشت: اولین مجموعه‌ی شعرم که به نام «از نگاه من و آینه» سال‌ها پیش منتشر شده، مجموعه‌ای است که اشعار سنین ۱۶ تا ۲۵ سالگی را شامل می‌شد و طبیعی است که از دیدگاه‌های شعری امروز کمی فاصله دارد، می‌گویم کمی چون شعرهای من همیشه در شمای کلی تفکرم که همان «چیز بینی» است جای دارند. با این وجود ترجیح می‌دهم کتاب اولم را از این ۱۵ جلد متمایز کنم.

وی افزود: دفتر اخیر که مربوط به سال‌های ۷۰ تا ۹۹ است دارای یک من کنار گذاشته شده است. در راه تدوین این دفتر هیچ کسی نبود تا راهنمایی لازم را از او کسب کنم تا آنکه آقای بابک احمدی درهای زیادی از افق اندیشه مرا گشود و توانستم به اندیشه پیشین خود اعتماد کنم تا آنکه به طور کلی موفق به طرح اندازی و یک حرکت انقلابی در دیدگاهم شدم.

صراف معیری اضافه کرد: در کار شاعر چیز بین کج فهمی نشانه‌ها درمان می‌شود زیرا ابژه در آن می‌اندیشد، اندیشه ابژه منزل اوست و به مقولات کانتی متعلق است مثلاً باران در کار شاعر چیز بین متعلق است به خودش، تصویری نیست که شاعر دریافت می‌کند بلکه عینیتی است که خود را وامی‌گشاید این عینیت تمام است این تجربه است، تجربه‌ای فارغ از فرهنگ و تاریخ و… بلکه انزوایی است که حاصل همنشینی شاعر و باران است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *