نوشته‌های سیدمهدی شجاعی درباره «جوشن حسینی» به کتابفروشی‌ها آمد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از روابط عمومی انتشارات کتاب نیستان، کتاب «جوشن حسینی؛ هزار سلام بر حضرت امام حسین علیه‌السلام» نوشته سیدمهدی شجاعی به‌تازگی توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر و راهی بازار نشر شده است.

در روایات نقل شده در یکی از غزوات پیامبر اکرم(ص) جبرئیل بر ایشان نازل می‌شود و برای در امان‌ماندن از آسیب‌های جنگ به ایشان دعایی در ۱۰۰ بند شامل ۱۰۰۰ اسم از اسماء الهی را تعلیم می‌دهد، که امروزه آن را با عنوان دعای جوشن کبیر می‌شناسیم. این دعا و مضمون آن، چنان در تار و پود زیست شیعی تنیده که مبدل به یکی از دعاهای ثابت در مراسم شب‌های قدر شده و برخی حتی سفارش نگارش آن بر روی کفن خود را نیز می‌دهند. این‌دعا که برخی از علما از آن برداشت‌های فلسفی و مضامین عرفانی کرده‌اند، در لغت به معنی سپر و محافظت‌کننده است. سید مهدی شجاعی با استعانت از این عنوان ۱۰۰۰ عبارت کوتاه شامل متن صلوات و سلام بر امام حسین (ع) مکتوب کرده است.

این عبارت‌ها در کتاب در کنار موزون بودن و تولید شده با نثری که شجاعی طی سال‌های گذشته با آن به نگارش ترجمه‌های خویش از ادعیه و نیز بازنویسی‌های داستان‌های کهن مذهبی مشغول بوده؛ در هر بند خود صفاتی از امام حسین (ع) را روایت می‌کند و در ادامه به یکی از تاثیرات زیست و حیات ایشان بر زندگی و زیست انسانی پس از ایشان اشاره دارد.

نویسنده «جوشن حسینی» دارد از فضای رایج مرثیه‌سرایی برای امام حسین (ع) فاصله بگیرد و در مقابل، شکوه جاری در زیست و زندگی و موجودیت ایشان در ذهن و دل اهل تشیع و هر انسانی دارد که سعی در شناخت و برقراری ارتباط با امام حسین (ع) دارد را به تصویر بکشد.

شجاعی در این‌اثر سعی کرده نسب و نسبت الهی و آسمانی سومین امام شیعیان را با هدف نمایش حلقه اتصال زیست و زندگی امامان با انبیا و علت معصوم بودن آنها را بازگو کند و پس از بازگشایی این‌دریچه سراغ معرفی کوتاه صفات و خصایص منتسب به امام (ع) رفته است.

این‌کتاب با ۷۲ صفحه و قیمت ۱۰ هزار تومان منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *