نهاد کتابخانه‌ها به دنبال بهبود اوضاع دسترسی عموم به کتاب است

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، سیامک محبوب، مدیر کل برنامه ریزی نهاد کتابخانه ها درارتباط با برنامه ریزی نهادهای کتابخانه های عمومی در برنامه «گفتگوی فرهنگی» اظهار کرد: سوابق برنامه‌های راهبردی متعددی در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور وجود دارد که ویرایش نهایی آن ملاک است. نخستین بخش از این برنامه راهبردی نهاد به مقاصد آرمانی اختصاص دارد که شامل مأموریت، چشم‌انداز و ارزش است و به واحدهای مختلف ابلاغ شده است. یکی از کارهایی که در مرحله اجرای این راهبردها باید در نظر گرفته شود این است که سازمان باید درباره مفاهیم و مؤلفه‌های موجود در این راهبردها همدلی ایجاد کند.

وی ادامه داد: شرایط جدید و شیوع

مجله معرفی کتاب

برای نهاد کتابخانه ها فرصتی برای تبدیل کتاب از کاغذ به سمت دیجیتال شدن بود، براساس تحقیق، جمعیت کتابخانه در ۴۰ و۵۰ سال اخیر تغییر نکرده و تجربه‌ها و داده‌ها نشان می‌دهد هر کجا دسترسی به کتاب وجود دارد ازطریق گوشی یا از طریق کتاب در کتابخانه های عمومی باشد مردم استقبال می‌کنند یک نکته هشدار دهنده و نشانه است که به سمت بهبود دسترسی‌ها باید رفت و یکی از کارهایی که نهاد پیگیرآن است افزایش دسترسی به کتابخانه های عمومی است مثلاً ۲۶۰ شهر بدون کتابخانه بودند که ۳۰ تا ۴۰ تا کتابخانه ساخته شده است. سالن مطالعه کتابخانه برای خواندن کتاب و مطالعه دارد برنامه‌های فرهنگ برگزار می‌شود.

سیامک محبوب گفت: هرکجا مدرسه و کتابخانه بوده سواد هم رشد کرده است پس کتابخانه عامل اساسی در موضوع کتابخوانی مردم ومسایل دیگر فرهنگی است و دسترسی اینجا نقطه عطف گفتگواست.

مدیر کل برنامه ریزی نهاد کتابخانه ها در ارتباط با مسؤلیت فرهنگی کتابخانه بیان کرد: وقتی ما از کتابخانه عمومی صحبت می‌کنیم یک موضوع بحث کتاب وکتابخانه است غیراز این ما مسئولیتهای اجتماعی برای کتابخانه عمومی قائل هستیم. کتابخانه های عمومی وسیله رشدجامعه است. با این نگاه نقش اجتماعی کتابخانه ها جوری دیگر می‌شود این دوکنار هم در واقع تعیین کننده آن نقش اجتماعی کتابخانه های عمومی می‌شوند به اضافه پتانسیل‌هایی که محیط دارد و چشم اندازی که هرمحله برای خودش دارد.

محبوب در ارتباط با وضعیت

مجله معرفی کتاب

و محدودیت‌های فعالیت کتابخانه ها عنوان کرد: از پش از فروردین سال جاری کتابخانه ها فعالیت مجازی را شروع کرده بودند و حداقل در حوزه فعالیت‌های ترویجی ما اوضاع خوبی داریم. ایده‌هایی چون تحویل کتاب در منازل از دستاوردهای این دوران است.

وی در خصوص چشم انداز آینده نهاد کتابخانه ها تصریح کرد: نهاد از زمان تأسیس تلاش‌هایی در قالب برنامه راهبردی داشته تا به اوضاع کتابخانه ها سامان دهد از جمله صنعت چشم انداز کتابخانه های عمومی در ۱۴۰۴ تدوین شد وشاخص هایی را انجام داده ایم بعد ازان ما پیش نویس سند راهبردی را با همکاری متخصصان دانشگاهی آماده کریم و در حال حاضر بخش اول سند در نهاد ابلاغ شده و مربوط به اهداف آرمانی نهاد است و اینکه مأموریت ما چیست.

محبوب در ادامه اذعان کرد: تلاش ما این است که نهاد به عنوان سیاست گذار بوده و کتابخانه ها محلی تر اداره شود، کتابخانه ها سه ویژگی دارند آگاهی بخشی، آموزش و آفرینش که برای رسیدن به اهدافشان ماموریت‌هایی تعریف کردیم تا کتابخانه ها براساس ویژگی‌های محلی برنامه ریزی کنند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی نهادکتابخانه ها در ارتباط با برنامه ریزی برای راه اندازی کتابخانه ها در شهرستان عنوان کرد: در شهرستان‌ها علاقه مندان به کتابخوانی هستند که دسترسی به کتابخانه ندارند، بر اساس آمایش سرزمین کتاب‌ها ی عمومی فعلاً ما بیش از ۱۰۰ شهر بدون کتابخانه داریم که امیدوارم با توجه به آمارها و مشخص شدن بودجه هرچه زودتر بتوانیم این شهرها را نیز پوشش کتابخانه ای دهیم.

محبوب در پایان بیان کرد: خیرین کتابخانه ساز در تکمیل یک پروژه و مشارکت کامل برای یک پروژه وجود دارند البته نسبت به گذشته این مشارکت کمتر شده است که امیدوارم با توجه به اهمیت کتابخوانی خیرین برای ساخت کتابخانه به ویژه در شهرهایی فاقد کتابخانه عمومی مشارکت داشته باشند.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *