نمایشنامه نویسندگان ایرانی درباره روش پژوهش با استقبال روبرو شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، کتاب «داستان پژوهش» نوشته سیدحسن صانعی و سیدمحمدحسین موسوی نسب به تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۹ (۱۰ دسامبر ۲۰۲۰) توسط انتشارات آستین مک‌کالی در انگلستان انتشارات آستین مک‌کالی در انگلستان (لندن) منتشر شد و هم اکنون در بیشتر کتابفروشی‌های زنجیره‌ای جهان، از جمله آمازون، بارنزاندنوبل، واتراستونز و دبلیو اچ اسمیت و در کتابفروشی‌های فیزیکی سرتاسر اروپا و آمریکای شمالی موجود است.

کتاب حاضر در قالب نمایشنامه‌ای به زبان انگلیسی به آموزش مبانی پایه روش انجام پژوهش علمی به نوجوانان می‌پردازد. باور نویسندگان بر این است که اگر ابزارهای ذهنی لازم برای اندیشه علمی و منتقدانه در اختیار نوجوانان قرار گیرد تا بتوانند دانش را خودشان از دنیای واقعی کسب کنند (یعنی دقیقاً همان ابزارهایی که دانشمندان واقعی برای تولید دانش برای ما به کار می‌گیرند) دیگر هر چیزی را که در کتاب‌ها، روزنامه‌ها، مجلات، تلویزیون، رادیو یا فضای مجازی می‌خوانند یا می‌شنوند، به سادگی باور نخواهند کرد. آنها می‌توانند حقیقت را خودشان با کمک روش پژوهش از دنیای پیرامونی‌شان به دست آورند. به باور نویسندگان آموزش روش پژوهش کردن باید از نوجوانی آغاز شود.

شخصیت محوری این داستان یک مادر ایرانی جوان، باهوش و تحصیل کرده است که مبانی اولیه روش‌شناسی پژوهش را با زبانی ساده و غیرمستقیم به فرزندانش آموزش می‌دهد. نویسندگان این اثر باور دارند که اگر جامعه بهتری در آینده می‌خواهیم، تغییرات واقعی از بانوان جامعه و در خانواده آغاز خواهد شد.

همچنین در لایه‌های پنهان این‌داستان تلاش شده ویژگی‌هایی از فرهنگ ایرانی و تنوع دنیای فارسی‌زبانان به خوانندگان جهان معرفی شود. تا جایی که می‌دانیم، این نخستین بار در دنیاست که آموزش چگونگی انجام پژوهش علمی با زبان هنر و در قالب نمایشنامه انجام می‌شود. تمایز بزرگ این اثر با بیشتر نمایشنامه‌های موجود در بازار در این است که به جای پرداختن به احساس، عواطف و روابط و موضوعات اجتماعی و هنری، نویسندگان خردگرایی و عقل‌گرایی را به روشی جذاب به خوانندگان عرضه می‌کنند. طبق جست‌وجوهای نویسندگان و ناشر این کتاب، این اثر هیچ نمونه مشابه قبلی انگلیسی، فارسی یا فرانسه‌ای ندارد.

نسخه‌های کاغذی چاپ نخست این اثر در کمتر از یک هفته در اروپا به پایان رسید. به زودی یکی از مشهورترین و معتبرترین مجلات تخصصی حوزه کتاب در انگلستان در شماره آتی خود به معرفی آن به کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای و نقد این کتاب خواهد پرداخت.

همچنین این‌کتاب یک صفحه اختصاصی (وبلاگ) برای ارتباط با مخاطبان دارد که ناشر آن را اداره می‌کند: http://seyedhassansaneiiandmuhammedhusseinmousavinasab.ampbk.com/

سیدحسن صانعی هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و ساکن تهران است. صانعی استاد آمار پزشکی و روش‌شناسی پژوهش در این دانشگاه است. وی مدرک دکتری از دانشگاه لیورپول انگلستان در گرایش آمار پزشکی دارد و تاکنون نزدیک به ۲۰ کتاب در زمینه آموزش روش‌شناسی پژوهش (روش تحقیق) به دانشجویان، چاپ کرده است. صانعی همچنین مدیر و صاحب انتشارات اندیشمند در تهران است.

سیدمحمدحسین موسوی نسب هم اکنون دانشجوی دکتری ترجمه‌شناسی در دانشگاه سوربن فرانسه و ساکن پاریس است. وی همچنین عضو کارگروه انتشار مقالات همایش پژوهشگران جوان (Rencontres Jeunes Chercheurs) و نیز مدرس کارگاه‌های نگارش علمی و مقاله‌نویسی به دانشجویان دکتری دانشگاه سوربن است. او به سه زبان انگلیسی، فرانسه و فارسی به صورت دانشگاهی و تخصصی مسلط است و در حال حاضر نیز مشغول فراگیری زبان چینی است. موسوی نسب از ۱۳۹۴ تاکنون عضو انجمن صنفی مترجمان استان تهران بوده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *