نخستین کتاب‌شناسی توصیفی فلسفه هنر در زبان فارسی منتشر شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، مؤسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) فرهنگستان هنر، «کتاب‌شناسی توصیفی فلسفۀ هنر: از آغاز تا پایان ۱۳۹۰» نوشته تقی اکبرزاده را در ۵۷۰ صفحه و بهای ۱۲۰ هزار تومان برای نسخه چاپی و ۴۰ هزار تومان نسخه الکترونیکی منتشر کرده است.

این اثر نخستین کتاب‌شناسی مستقل دربارۀ فلسفۀ هنر به زبان فارسی است که به معرفی ۵۴۹ عنوان کتاب در این زمینه می‌پردازد و می‌تواند ابزاری کارآمد در خدمت استادان، پژوهشگران و دانشجویان باشد. در حال حاضر در عموم بانک‌های اطلاعاتی داخلی کتاب، تنها به اطلاعات نشرشناختی کتاب‌ها بسنده شده است و بخش‌بندی محتوای متنی در بیشتر بانک‌های مذکور وجود ندارد.

در این کتاب‌شناسی با روش طبقه‌بندی موضوعی و ارزیابی دقیق محتوای کتاب‌ها که وجه تمایز این کتاب‌شناسی است مداخل به دو بخش تقسیم شده‌اند: بخش اول دربردارندۀ ۳۹۷ عنوان در زمینه کلیات فلسفۀ هنر است و در بخش دوم دیگر گونه‌های هنری قرار دارند که به ترتیب ۲۹ عنوان به فلسفۀ هنرهای تجسمی، ۵۳ عنوان به فلسفۀ معماری و شهرسازی، ۷ عنوان به فلسفۀ تئاتر، ۱۴ عنوان به فلسفۀ موسیقی، و ۴۹ عنوان به فلسفۀ سینما اختصاص دارد.

از آنجا که میان مباحث نظری هنر مانند فلسفۀ هنر، جامعه‌شناسی هنر، روان‌شناسی هنر، تاریخ هنر و … تأثیرات متقابل وجود دارد و نمی‌توان مرز دقیقی بین حوزه‌های مذکور ترسیم کرد، برای استفاده هرچه بیشتر مخاطبان و علاقه‌مندان این حوزه برخی منابع مرتبط با فلسفه هنر نیز به این کتاب‌شناسی افزوده شده است. این اثر بررسی توصیفی تمامی کتاب‌های چاپ‌شده در زمینه فلسفۀ هنر را تا پایان سال ۱۳۹۰ در بر می‌گیرد.

«فرهنگ نمایش‌های جنگ / دفاع مقدس: آثار (نمایش‌ها و نمایشنامه‌ها) و نقد آثار»، «کتاب راهنمای جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر: دوره‌های ۱ تا ۲۵»، «کتابشناخت تئاتر مقاومت: کتابشناخت فارسی مقالات، نقدها و گفت‌وگوهای تئاتر دفاع مقدس در نشریات غیر ادواری»، «یک چشم دیگر: گزیده نقدهای نمایشهای نهمین جشنواره سراسری تئاتر دفاع مقدس (تهران ۱ – ۸ خرداد ۱۳۸۱)» و… از جمله کتاب‌های منتشر شده به تألیف یا کوشش اکبرزاده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *