مروراخبار مهم کتاب درهفته‌ای که گذشت/کاهش سهم اخبارنمایشگاه مجازی

مجله معرفی کتاب

_ گروه فرهنگ و اندیشه: گزارش اخبار برگزیده کتاب این‌هفته تنها یک‌خبر از گزارش هفته پیش دارد اما وجه تشابه این دو گزارش، نبود هیچ‌عنوان از اخبار حوزه بین‌الملل در هر دو است. گزارش هفته پیش ۱۱ خبر داشت که از این‌تعداد، ۸ عنوان درباره نمایشگاه مجازی کتاب تهران بودند و ۳ خبر هم درباره رویدادهای دیگر حوزه کتاب در کشور بودند.

اما در گزارش این‌هفته تنها ۳ خبر درباره نمایشگاه مجازی کتاب هستند و از ۱۲ خبر کل گزارش، ۹ عنوان دیگر درباره اتفاقات دیگر هستند. از ۹ خبر مورد اشاره، ۳ خبر درباره نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، یک‌خبر درباره سازمان ملی اسناد و کتابخانه ملی، یک‌خبر درباره سازمان اوج و یک‌خبر درباره مرکز فرهنگی شهر کتاب است. ۳ خبر باقیمانده هم درباره ۲ پویش کتابخوانی و خبر درگذشت عباس صفاری شاعر ایرانی ساکن آمریکا هستند.

در ادامه مشروح گزارش اخبار برگزیده کتاب و نشر را در این‌هفته می‌خوانیم؛

اولین تمدید نمایشگاه مجازی کتاب تهران

نمایشگاه مجازی کتاب، روز دوشنبه ۶ بهمن به پایان مهلت از پیش‌اعلام‌شده خود رسید اما اعلام شد تا پایان چهارشنبه ۸ بهمن به‌مدت ۲ روز تمدید می‌شود.

دومین تمدید نمایشگاه مجازی کتاب تهران

با آغاز چهارشنبه ۸ بهمن هم اعلام شد نمایشگاه دو روز دیگر تمدید شده و تا ساعت ۲۴ و پایان روز جمعه ۱۰ بهمن ادامه خواهد داشت.

رسیدن شمار اطلاعیه‌های نمایشگاه مجازی کتاب به سی‌ویک

تعدادی از اطلاعیه‌های نمایشگاه مجازی کتاب تهران در این‌هفته منتشر شدند که به‌دلیل تعدد موضوع به آن‌ها نمی‌پردازیم. اما به‌طور کلی باید اشاره کرد که با انتشار دو اطلاعیه‌ای که روز چهارشنبه ۸ بهمن منتشر شدند، شمار اطلاعیه‌هایی که طی ماه‌های گذشته درباره این‌نمایشگاه منتشر شدند، به ۳۱ رسید.

تشکر مختارپور از کمیسیون‌های تلفیق و فرهنگی مجلس

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، روز شنبه ۴ بهمن با حضور در مجلس شورای اسلامی از تلاش و همراهی صمیمانه نمایندگان محترم عضو کمیسیون تلفیق به ویژه هیأت رئیسه آن کمیسیون که با توجه به اهمیت نقش کتابخانه‌های عمومی و در پاسخ به پیگیری‌های مداوم مسئولین و معاونین نهاد، در جهت ترمیم و تقویت بودجه سال ۱۴۰۰ این نهاد اهتمام ویژه ای داشتند تقدیر و تشکر کرد.

تمدید مهلت شرکت در جشنواره کتاب‌خوان و رسانه

با اعلام دبیرخانه نخستین جشنواره کتاب‌خوان و رسانه در روز چهارشنبه ۸ بهمن، مهلت شرکت در این‌رویداد تا اول اسفند تمدید شد. این‌مهلت پیش‌تر تا ۲۲ بهمن اعلام شده بود.

امضای تفاهمنامه نهاد کتابخانه‌ها و معاونت علمی ریاست جمهوری

سومین خبر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هم درباره امضای یک‌تفاهمنامه مشترک با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری بود که به موجب آن، نشست امضای تفاهمنامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با هدف اجرای سیاست‌های کلان کشور برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، تقویت نظام ملی نوآوری و کارآفرینی، ایجاد زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی، و هم‌چنین تنوع‌بخشی به سبد خدمات کتابخانه‌های عمومی کشور، روز یکشنبه ۵ بهمن در سالن اجتماعات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

این‌نشست با حضور پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، امین متولیان، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد، مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد، هوتن والی نژاد معاون اداری و مالی، امیرحسین آزادی وفا مدیرکل امور مجلس و استان‌ها و جمعی از مدیران و مسئولان دو دستگاه، همراه بود.

امضای تفاهمنامه همکاری کتابخانه ملی و استانداری همدان

تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و استانداری همدان، هم برای انجام فعالیت‌های علمی، فرهنگی، پژوهشی، اشتراک‌گذاری تجربیات و منابع اطلاعاتی با حضور اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سید سعید شاهرخی استاندار همدان این‌هفته امضا شد.

برگزاری مراسم بزرگداشت نصرالله مردانی

پنجاه و دومین برنامه شب شاعر برای بزرگداشت مرحوم نصرالله مردانی روز دوشنبه این‌هفته در نخلستان سازمان اوج برگزار شد.

درگذشت عباس صفاری

عباس صفاری شاعر ایرانی مقیم آمریکا، این‌هفته بر اثر

مجله معرفی کتاب

درگذشت. او متولد سال ۱۳۳۰ در یزد بود و علاوه بر سرایش شعر در زمینه ترجمه هم فعالیت داشت. صفاری از دهه ۱۳۷۰ به این‌سو در آمریکا زندگی می‌کرد.

معرفی برگزیدگان جایزه ابوالحسن نجفی

مراسم پایانی و معرفی برگزیده چهارمین دوره جایزه ابوالحسن نجفی سه‌شنبه ۷ بهمن در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار و از بهترین ترجمه رمان و مجموعه داستان کوتاه منتشر شده در سال ۱۳۹۸ تقدیر شد.

به این‌ترتیب، جایزه ویژه این‌رویداد به علی‌اصغر حداد و جایزه مترجم برتر به محمدرضا ترک‌تتاری اهدا شد.

تمدید سومین دوره پویش کتاب‌قهرمان

سومین دوره مسابقه بزرگ «کتاب‌قهرمان» با محوریت کتاب «پوتین‌قرمزها» نوشته فاطمه بهبودی، که با همکاری انتشارات سوره مهر و مرکز رسانه‌ای شیرازه در حال برگزاری است، این‌هفته تمدید شد. این پویش از آبان ۹۹ آغاز شد و قرار بود تا دهه فجر ادامه داشته باشد اما با توجه به استقبال مخاطبان تا ۲۵ اسفند ۹۹ تمدید شد.

راهیابی پنجاه اثر به مرحله نهایی پویش کاروان آفتاب

خبر دیگری که درباره پویش‌های کتابخوانی در کشور بود، مربوط به پویش کاروان آفتاب است. به موجب اطلاعات مندرج در این‌خبر، دبیرخانه پویش ادبی «کاروان آفتاب» در حوزه هنری کودک و نوجوان، پس از بررسی و داوری مقدماتی آثار رسیده، ۵۰ شعر و داستان با موضوعات قیام عاشورا، شخصیت‌های عاشورایی، خانواده، امید، ایثار، فداکاری و موضوع آزاد را برای مرحله نهایی داوری انتخاب کرد.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *