«مردی که امضا نکرد»وارد کتابفروشیهاشد/قصه پشت‌پرده اعراب واسرائیل

به گزارش

مجله معرفی کتاب

،‌ کتاب «مردی که امضا نکرد (این‌چنین با حافظ اسد آشنا شدم)» به‌قلم گروه المیادین لبنان به‌تازگی با ترجمه کریم شنی توسط نشر ۲۷ بعثت منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این‌کتاب، متن مکتوب یک مجموعه مستند از تولیدات شبکه المیادین لبنان است که سال ۲۰۱۸ در ۱۲ قسمت تولید و پخش شد و بازه زمانی ۴۰ سال از تاریخ معاصر سوریه را در بر می‌گرفت. یکی از موضوعات محوری این‌مستند منازعات اسرائیل و اعراب و روز نکبت فلسطین است. تهیه‌کنندگان و نویسندگان این‌مستند در پی روشنگری‌ درباره پشت‌پرده اتفاقات آن‌دوره و نقش حافظ اسد رئیس‌جمهور پیشین سوریه در مذاکرات با آمریکا و غربی‌ها برای بازگرداندن بلندی‌های جولان در مقابل صلح بودند.

پیمان کمپ‌دیوید بین اعراب و آمریکا، حوادث لبنان، جریان مقاومت، جنگ ایران و عراق، جنگ عراق و کویت، فروپاشی شوروی، توافق اسلو و … از جمله وقایع تاریخی مهمی هستند که در مستند مذکور و سپس کتاب آن، به‌ آن‌ها پرداخته شده است.

بثنیه شعبان که حجم زیادی از مطالب کتاب مربوط به اوست، سمت مشاور رسانه‌ای و سیاسی و همچنین ریاست اجرایی شبکه المیادین را به عهده داشته و در کنار افرادی چون رشید کنج، زاهر المریضی، هاله بوصعب و امیر بن جدّو در تهیه این‌مستند و کتاب آن، مشارکت داشته است.

اولین‌مطلب این‌کتاب نوشته امیل جمیل لحود رئیس‌جمهور سابق لبنان است که با عنوان «این‌چنین با حافظ اسد آشنا شدم» چاپ شده و در حکم پیشگفتار اثر است. «گفتگوی مستند با دکتر بثنیه شعبان» و «درباره این اثر» دوعنوان دیگری هستند که در بخش اول این‌کتاب یعنی «این‌چنین با حافظ اسد آشنا شدم» چاپ شده‌اند. بخش دوم «متن مصاحبه با دکتر بثنیه شعبان» است که این‌عناوین فرعی را در خود جا داده است:

جنگ تشرین/اکتبر ۱۹۷۳، اجلاس صلح ژنو، طرح قنیطره، دیدار نیکسون از دمشق، نیکسون رفت فورد آمد، توافق سینا۲، پروند لبنانی بین دمشق و واشنگتن، کارتر و اسد در ژنو، سفر سادات به قدس، پیمان کمپ دیوید، موضع دمشق در حمله عراق به کویت، جنگ خلیج و نزدیکی دمشق و واشنتگن، محتوا و اسرار جلسه ۱۲ ساعته بیکر_اسد، اجلاس مادرید: مذاکرات پنهان، دو اجلاس (اسد_ کلینتون) سال ۱۹۹۴ (ژنو و دمشق)، ترور رابین در سال ۱۹۹۵… ترور صلح؟، کریستوفر و ده نکته پرز، حمله به لبنان سال ۱۹۹۶ (خوشه‌های خشم)، نقش سوریه در تفاهم نیسان، سفرهای رولاند لودر، گفتگوهای فاروق‌الشرع _ باراک (۲۰۰۰_۱۹۹۹)، آلبرایت_شعبان: کانال دختران، آخرین دیدار… کلینتون اسد، رفت و امضا نکرد.

در بخش دوم کتاب،‌ متن مکتوب مصاحبه‌هایی آمده که در مجموعه مستند با آن‌ها گفتگو شده است. این‌بخش با عنوان «شرکت‌کنندگان» در کتاب درج شده و این‌عناوین را در بر می‌گیرد:

عبدلله الاشعل، ایلان پایه، کریم پاکرادونی، فارس بویز، عباس زکی، الکساندر زوتوف، حسین شیخ‌الاسلام، ماهر الطاهر، سید عبدالغنی، ویلیام کوانت، ریچارد مورفی، طلال ناجی.

سومین بخش کتاب هم «بعد از پخش با دکتر بثنیه شعبان» نام دارد که دو عنوان «متن فیلم گزارش» و «غسان بن جدّو» را شامل می‌شود.

در بخشی از این‌کتاب می‌خوانیم:

بدین ترتیب، اسرائیل مجبور بود بهانه تازه‌ای مثل ایران یا شاید کمی مهم‌تر از ایران، براساس این که چه چیزی برای ایالات متحده مهم است، پیدا کند! حوادث ایلول/سپتامبر ۲۰۰۱؛ یعنی انفجار برج‌های دوقلو سازمان تجارت جهانی، برای اسرائیل بسیار مهم بود؛ زیرا در تلاش برای اثبات این‌که آمریکایی‌ها اکنون به اسرائیل نیاز دارند؛ موثر بود. زیرا حالا دشمنی وجود داشت که توان آن‌ کمتر از دشمنی اتحاد شوروی نبود.

حالا چرا این موضوع مهم است؟ برای این‌که انقلاب در ایران و تمام تحولاتی که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ درباره آن سخن می‌گویم، قبل از انفجار برج‌های دوقلوی سازمان تجارت جهانی بود؛ بدین‌ترتیب، تحول بزرگی در دنیا و ازجمله در ایالات متحده در آنچه مربوط به اسرائیل بود، آغاز شد؛ بدین‌صورت که انتقادهای بسیار تندی در سطوح عالی برای ادامه اشغالگری اسرائیل در کرانه غربی و نوار غزه آغاز شد. این _ که آغازی برای از دست دادن دوستان سنتی بود _ برای اسرائیل خطرناک بود.

این‌کتاب با ۶۰۸ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۹۰ هزار تومان منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *