مراسم اهدای جایزه‌ مرغک زرّین برگزار می‌شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دبیرخانه‌ی جایزه‌ مرغک زرین، کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون پرورش فکری، اعلام کرد نامزدهای کتاب ماهِ چهار فصل سال ۱۳۹۹، به مرحله‌ داوری کتاب سال راه خواهند یافت و مراسم اهدای مرغک زرین طی روزهای تیرماه برگزار می‌شود.

بر این اساس روال این‌انتخاب به نحوی است که کارشناسان مجرب جایزه‌ کتاب ماه و سال کانون، هر ماه، کتاب‌های رسیده به دبیرخانه را بررسی و نامزدهای راه‌یافته به داوری را معرفی می‌کند. سپس آثار راه یافته به داوری، در پایان هر فصل، از سوی پنج داور که شامل دو نویسنده‌ کودک و نوجوان، دو شاعر کودک و نوجوان و یک مروّج کتاب هستند، داوری می‌شود. در پایان نیز جایزه‌ کتاب سال، از میان کتاب‌های نامزد در هر فصل انتخاب خواهد شد.

از میان کل کتاب‌های راه یافته به دور داوری کتاب سال ۱۴۰۰، ۶۶ عنوان کتاب از ۱۸ ناشر در بخش کتاب سال با هم به رقابت خواهند پرداخت.

به جایزه‌ امسال، آثار ۳۵ نویسنده و ۱۹ شاعر از نشرهای گویا، به‌نشر، هوپا، افق، سوره مهر، علمی فرهنگی، پیدایش، نشر توت، شهر قلم، قدیانی، میچکا، فاطمی، مدرسه، محراب قلم، سروش، لوپه تو، چرخ فلک، شهر قلم و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان راه پیدا کرده‌اند.

از ۶۶ عنوان کتاب راه یافته به داوری، ۱۱ عنوان به کتاب شعر کودک، ۱۲ عنوان به کتاب شعر نوجوان، ۲۰ عنوان به کتاب داستان کودک، ۲۰ عنوان به کتاب داستان نوجوان، ۲ عنوان به کتاب نمایش‌نامه‌ی کودک و ۱ عنوان به کتاب نمایشنامه‌ی نوجوان اختصاص دارد.

جایزه کتاب سال مرغک زرین، علاوه بر انتخاب کتاب برگزیده‌ سال، بخش‌های دیگری نیز مانند جایزه‌ بهترین تصویرگری کتاب، جایزه‌ فرصت طلایی (برای کتاب‌هایی که فرصت چاپ نداشته‌اند)، جایزه‌ مداد پرنده (قدردانی از یک چهره‌ ادبیات کودک و نوجوان) و جایزه‌ استاد مهدی آذریزدی (بهترین کتاب بازنویسی و بازآفرینی) را شامل می‌شود.

داوران جایزه‌ کتاب سال از میان کارشناسان و داوران چهار فصل ۱۳۹۹ انتخاب و به‌زودی در آینده اعلام خواهند شد.

اسامی نویسندگان و کتاب‌های راه یافته نیز، در پایگاه‌ خبری کانون پرورش فکری به نشانی kanoonnews.ir و همچنین پرتال این‌کانون به نشانی kpf.ir منتشر شده است. 

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *