مراسم اختتامیه ششمین جایزه شعر شاملو برگزار شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، به نقل از ستاد خبری جایزه شعر شاملو، مراسم اختتامیه  و اهدای جوایز به برگزیده و شایستگان تقدیر ششمین دوره جایزه شعر شاملو به دلیل محدودیت‌های کرونایی، با اکتفا به حداقل تعداد و با حضور تعدادی از اعضای موسسه الف.بامداد و تعدادی از برگزیدگان روز دوشنبه ۲۵اسفند ۹۹ برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سولماز سپهری دبیر این دوره جایزه گفت: به رغم تمام فراز و فرودها و موانع فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، و امسال حتی بهداشتی، جایزه‌ شعر احمد شاملو امسال نیز بر تمام سنگلاخ‌ها و نشدن‌های عادی‌سازی‌شده فائق آمد و توانست ششمین دوره‌اش را برگزار کند. مواجهه با دشواری‌های این سال‌ها ممکن نبود، جز با همتی خستگی‌ناپذیرانه‌.

سپس وی از محمدحسین نصیری مدیرعامل موسسه الف.بامداد  برای سخنرانی دعوت کرد. نصیری سخنان خود را با ارائه خلاصه‌ای از فعالیت های موسسه الف.بامداد آغاز کرد و گفت: از جمله فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی این موسسه تدارک و برگزاری جایزه شعر احمد شاملو بوده است. این برنامه ششمین سال خود را پشت سر گذاشته و در حال حاضر به عنوان یک مسابقه ادبی و رقابت شاعران نسل جوان، مطرح است. در این دوره شش ساله استقبال روزافزون مخاطبان و مشتاقان در ارسال مجموعه اشعار و کتب تازه‌چاپ شعری از یک طرف و اعتبار داوران و داوری مجموعه‌ها و کتب از سوی دیگر در زیر آوازه نام شاعر بزرگ احمد شاملو موجب سرفرازی موسسه و دلگرمی یاران را فراهم کرده است. 

نصیری ادامه داد: هر ساله از اوایل اردیبهشت از سوی دبیرخانه جایزه شعر احمد شاملو فراخوان آغاز دوره و پذیرش کتب و مجموعه‌اشعار تازه‌چاپ سال گذشته اعلام می‌شود. در سال‌های ۹۴ و ۹۵ اداره این امر به عهده جناب آقای حافظ موسوی بوده و در سال‌های بعد سولماز سپهری دبیری آن را به عهده داشته است و انصافاً با شرایط موجود و برخی حواشی گزنده از عهده کار برآمده‌اند. به موازات اعلام فوق، داوران هر دو مرحله با مشورت اعضای هیات مدیره موسسه الف.بامداد از میان شاعران، مترجمان حوزه شعر و منتقدان ادبی و همچنین کسانی که علاوه بر ویژگی‌های فوق در زمینه‌های دیگر علوم انسانی فعالند انتخاب می‌شوند. داوران مرحله اول ضمن ارزیابی مجموعه‌ها و کتب ارسالی امتیازات هر کدام را برآورد کرده و از میان این آثار و کتب حدود ۱۵ اثر را به مرحله دوم راهی می‌کنند. در ارزیابی و تعیین امتیاز در مرحله اول طبعا معیارهایی در نظر گرفته می‌شود که با نظرات مکتوب احمد شاملو نسبت به شعر نو هم‌سو و هم‌راستا باشد اما پیش از آن، معیار هویت شعری اثر مورد نظر است به قول شاملو «اثر هنری پیش از آن که بار تعهد یا التزامی را به دوش بکشد باید هویت هنری خود را ثابت نماید».  فرآیند انتخاب و برگزیده شدن آثار آن دوره، در زادروز تولد شاعر، ۲۱ آذر هر سال، طی برگزاری مراسم اختتامیه و اهدای جوایز به برگزیدگان خاتمه می‌یابد. 

در ادامه سولماز سپهری بیانیه هیات داوران مرحله‌ دوم را قرائت کرد و جوایز برگزیده و شایستگان تقدیر جایزه اهدا شد.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *