مدارای عرفانی در اندیشه و رفتار شمس تبریزی بررسی می‌شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، چهل‌وپنجمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی با عنوان «مدارای عرفانی در اندیشه و رفتار شمس تبریزی» روز چهارشنبه ۳ دی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

شمس، حقیقت را نوری واحد می‌داند که در مجلاهای مختلف، به صور گوناگون، ظهور یافته است و از این رو، تعصّب و یکسویه‌نگری مذهبی و نزاع بین فرق را کاری ناروا می‌داند. از دیدگاه او، بین اصل ادیان و فرق اسلامی تباین ذاتی وجود ندارد و این سطحی‌اندیشی مردمان است که باعث نزاع‌های مذهبی شده است. همین‌اندیشه او سبب شده با پیروان سایر ادیان و مذاهب و گروه‌های مختلف جامعه حتی آنان که عقایدی مخالف او دارند با مدارا و احترام رفتار کند و توجّه آنها را به سوی خود جلب کند. از دیدگاه او، هر یک از مکاتب، به نوعی حقیقتی در خود دارند، اما برای دستیابی به آن حقایق، باید از تعصّب، سطحی اندیشی و یک سویه‌نگری رها شد و به عمق آن اندیشه‌ها توجّه کرد.

نشست بررسی مدارای عرفانی در اندیشه شمس، با سخنرانی محمد خدادادی، عضو هیات علمی دانشگاه یزد همراه است. خدادادی آثاری چون «بازتاب اندیشه‌های شمس تبریزی در مثنوی مولوی»، «آیینه‌ی روی دوست» و «آفتاب در میان سایه» را در کارنامه دارد.

این‌برنامه روز چهارشنبه ۳ دی از ساعت ۱۱ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار و به‌طور زنده از حساب کاربری این‌مرکز فرهنگی در فضای مجازی پخش می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *