مجموعه‌شعر دفاع‌مقدسی «امتحان» منتشر شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، مجموعه‌شعر «امتحان» سروده مجتبی خرسندی به‌تازگی توسط انتشارات صریر منتشر و راهی بازار نشر شده است.

اشعار این کتاب با محوریت مفاهیم و مضامین دفاع مقدس و محور مقاومت سروده شده و عنوان امتحان برای آن، به‌خاطر اشعار موجود در کتاب است که کلیدواژه امتحان در آن‌ها زیاد تکرار شده‌اند.

مجتبی خرسندی شاعر ۲۸ ساله اهل بروجرد است که دارای مدرک کارشناسی ادبیات در بروجرد و کارشناسی ارشد ادبیات در دانشگاه قم است. او از سال ۹۶ ساکن شهر قم است و سرودن شعر را از سال ۸۹ آغاز کرد. تاکنون چهار مجموعه «جمع مفرد»، «تیغ هفتاد و دو دم»، «نقطه ضعف» و «امتحان» از او به چاپ رسیده است.

ازجمله سوابق خرسندی می‌توان به مقام اول دومین کنگره سراسری شعر قلم‌های بیدار در اصفهان، مقام اول نخستین کنگره سراسری شعر همکلاسی آسمانی در مازندران، برگزیده دومین کنگره سراسری شعر ایثار در تهران، مقام اول نهمین کنگره شعر بهار نارنج در رشت، مقام دوم کنگره شعر رهوا در خراسان رضوی، مقام دوم کنگره شعر و ترانه همه برای ایران در تهران، برگزیده پنجمین کنگره سراسری شعر ایثار در تهران و برگزیده اولین جشنواره سراسری شعر مکتب پایداری در ارومیه اشاره کرد.

مجموعه‌شعر «امتحان» ۴۱ قطعه شعر را در قالب‌های غزل، مثنوی، چهارپاره، رباعی، نیمایی و سپید را شامل می‌شود و خرداد امسال در شیراز رونمایی شد.

حوادث و اتفاقات هشت سال دفاع مقدس، شهدای شاخص هشت سال دفاع مقدس، مناسبت‌های تاریخی مهم پس از انقلاب اسلامی، شهدای شاخص محور مقاومت و مدافعان حرم، اتفاقات مهم جهان اسلام مانند اتفاقات نیجریه، یمن، افغانستان و … از جمله موضوعات اشعار این‌کتاب هستند. این‌اشعار حاصل تجربیات ۱۰ سال از زندگی شاعر در دنیای شعر و ادبیات‌اند.

یکی از اشعار این‌کتاب را با نام «خبر» می‌خوانیم:

در بی‌خبری هاست تمامی خبر ها
از ناگذری می‌گذرد راه گذرها

در مسلک ما نامه‌رسان فرق ندارد
جبریل‌امین‌ها شده یا شانه‌به‌سرها

در معرکه‌ی عشق سر اصل‌ونسب نیست
توفیر ندارند پدرها و پسرها

مردانه نشستند خدا را به تماشا
ماتند به آیینه اگر اهل‌نظرها

حفظ سروجان مایه‌ی ننگ است در این راه
افتاده اگر روی زمین تیغ‌وسپرها

در مرتبه‌ی وصل فقط حرف یقین است
جایی نرسیده‌ست به اما و اگرها

آن آب بقایی که همه در پی آنند
نوشانده خداوند به جاویدالاثرها

این‌کتاب با ۹۲ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۲۳ هزار تومان منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *