مجموعه‌برنامه «از مختارنامه‌ عطار تا رباعیات خیام» برگزار می‌شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از روابط عمومی مرکز فرهنگی شهر کتاب، مجموعه‌ برنامه‌ «از مختارنامه‌ عطار تا رباعیات خیام» به‌مناسبت فرارسیدن ۲۵ فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری و ۲۸ اردیبهشت روز بزرگداشت خیام نیشابوری، برای شناخت بیشتر رباعی فارسی توسط مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شوند.

این‌برنامه‌ها از روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین آغاز شده و تا ۲۸ اردیبهشت ادامه می‌یابند و هر هفته در آن‌ها درباره‌ رباعی فارسی به‌ویژه رباعیات عطار و خیام، با حضور صاحبنظران و رباعی‌پژوهان بحث و گفت‌وگو می‌شود.

رباعی در شعر فارسی، قدمتی دیرینه دارد و از قدیم، شاعران و مخاطبان به رباعی علاقه داشته‌اند. نشانه‌ بارز محبوبیت رباعی آن است که تقریبا تمام شاعران ایران طبعی در آن آزموده‌اند و بخشی از دیوان اشعار هر شاعر به رباعی اختصاص یافته است. عطار با حدود ۲۰۰۰  رباعی و مولوی با ۱۹۸۳ رباعی و پس ازآنها، اوحدالدین کرمانی، اهلی شیرازی و باباافضل کاشانی، بیشترین رباعیات به جای مانده را دارند.

عطار و خیام با رباعی‌های عرفانی و فلسفی از تاثیرگذارترین و مشهورترین رباعی‌سرایان هستند. شاید هیچ شاعری به اندازه‌ی عطار، رباعی خوب و مسلم‌الصدور نداشته باشد. به گفته‌ی دکتر شفیعی‌کدکنی یکی از مهم‌ترین دریچه‌های خیام‌شناسی یا شناخت ادبیات خیامی در زبان فارسی کتاب مختارنامه (مجموعه رباعیات عطار) است که تاکنون توجه شایانی به آن نشده است.

نشست‌های «از مختارنامه‌ عطار تا رباعیات خیام» از حساب کاربری اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به‌نشانی ketabofarhang، تلگرام این‌مرکز به‌نشانی bookcitycc و همین‌طور صفحه این‌مرکز فرهنگی در پایگاه اینترنتی آپارات به‌طور زنده پخش می‌شوند.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *