«ماهیت عکس‌ها» به دوشنبه‌های «نقد کتاب سوره» می‌رود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، به همت معاونت پژوهشی دانشگاه و با همکاری دانشکده هنر سوره، چهاردهمین جلسه نقد کتاب، روز دوشنبه ۲۹ دی‌ماه ۹۹ به صورت آنلاین برگزار می‌شود. در این برنامه، کتاب «ماهیت عکس‌ها» نوشته استیون شور و ترجمه محسن بایرام نژاد با حضور مترجم کتاب، فرشاد عسکری کیا در جایگاه منتقد و میزبانی رامتین شهبازی از ساعت ۱۸:۰۰ تا ۲۰:۰۰ به نقد گذاشته خواهد شد.

استیون شور، استاد دانشکده باردِ نیویورک و همراهِ قدیمیِ اندی وارهول، به اختصار، با همراه کردن تصاویر متعدد، به نکات کلیدیِ رسانه عکاسی و عکس‌ها اشاره می‌کند. هدف این کتاب، نه آموزش صرفِ تکنیک عکاسی، که آشنا کردن بیننده‌های غیر متخصص و جهت دادن به تفکر هنرجویان و دانشجویان رسانه عکاسی است. مطالب مطرح شده در کتاب، سر فصل‌هایی را برای مطالعه بیشتر فراهم می‌کند. این کتاب در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، در کنار منابع دیگر، تدریس می‌شود.

در بخشی از مقدمه مترجم بر این کتاب آمده است: «عکاسی، رشته‌ای تجربی و تحلیلی‌ست؛ عکاسِ علاقه‌مند، پس از آشنایی با مبانی ابتدایی، وارد مرحله جدیدی می‌شود که همزمان با کسب تجربه، باید ببیند و از داشته‌های دیگران ذهنیت بگیرد. نمی‌توانی که پیشاپیش، از نتیجه کارِ خود مطلع باشی… پیش می‌آید که دو عکس از یک مکان، با اندک اختلاف زاویه که به چشم نمی‌آید، بهکلی، از لحاظ بصری و محتوایی متفاوتند. دلیل این تفاوت یادگرفتنی‌ست، اما در عمل باز هم نتایج متفاوتی بهدست می‌آید. با توجه به داشته‌های ذهنی، باید عکس بگیری و امتحان کنی… عکاس، ابزار و انتخاب‌های زیادی پیشِ رو دارد: هم تکنیکی و هم ذهنی.»

دانشگاه سوره با هدف آشنا سازی دانشجویان و علاقه‌مندان به آثار علمی در حوزه هنر و در راستای رسالات آموزشی و پژوهشی خود این سلسله برنامه را تدارک دیده است. به همین منظور عموم علاقه‌مندان به صورت آزاد می‌توانند روز دوشنبه ۲۹ دی ماه ساعت ۱۸:۰۰ با مراجعه به آدرس https://sibad.soore.ac.ir/Classrooms/ShowWebinar/bookreview وارد برنامه شوند.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *