فضای رقابت یکسان بین چاپخانه‌های تهران و استان‎های دیگر ایجاد شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، به نقل از ستاد خبری بیستمین جشنواره ملی چاپ، حمید سلیمانی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان گلستان یکی از مشکلات این حوزه را نبود شرایط رقابت میان شهرها برای تولید محصولات چاپی با کیفیت دانست و گفت: یکی از دلایل این موضوع این است که دستورالعمل‌هایی که در ادارت استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دریافت مجوز چاپخانه اجرا می‎‌شود چندان سخت‎گیر نیستند.

وی افزود: زمانی که فردی بخواهد پروانه فعالیت چاپخانه‌ای را از یکی از استان‌ها دریافت کند ضروری است که از ماشین‏ آلات به روز این صنعت در چاپخانه‌اش استفاده کند. همچنین این دستورالعمل باید استان‌ها را موظف کند که دستگاه‌ها و ماشین‌های خود را ارتقا بدهند ولی متأسفانه چنین چیزی نیست و همین موضوع سبب شده است که استان‌های دیگر در رقابت با استان‌های پیشرو نتوانند کار خوب و حرفه‌ای ارائه کنند.

وی در ادامه صحبت‌های خود عنوان کرد: به دلیل اینکه بسیاری از همکاران ما در استان‌ها ماشین‌های به‌روز و مدرن ندارند موجب می‌‎شود تا نتوانند رقابت زیادی در جشنواره چاپ داشته باشند و باید برای این موضوع راهکاری اندیشیده شود.

سلیمانی با بیان اینکه اغلب یک چاپخانه‌دار در شهرستان دستگاه چاپ ۱۵ سال قبل یک چاپخانه در تهران را نصب می‌کند، گفت: هر چاپخانه ‏داری هر اندازه هم که حرفه‌ای و با مهارت باشد از آنجا که در یک رقابت نابرابر قرار دارد قادر به رقابت نیست. همچنین نباید از تسهیلات مالی و اعتباری نیز غافل شد.

وی یادآور شد: جشنواره صنعت چاپ یک اقدام و رویکرد بسیار خوبی است که موجب ایجاد رقابت در بین چاپخانه‌داران و فعالان این حوزه می‌شود و کیفیت محصولات چاپی نیز در این رقابت رشد و ارتقا پیدا می‌کنند.

سلیمانی در بخش پایانی صحبت‌های خود تاکید کرد: معتقدم باید یک فضای رقابت یکسان بین چاپخانه‌های تهران و شهرهای دیگر ایجاد شود زیرا حتی اگر بهترین اپراتور را هم داشته باشیم اما ماشین خوب و مناسب نداشته باشیم نمی‌توانیم کار خیلی خوبی ارائه کنیم.

بیستمین جشنواره ملی چاپ در زمستان ۱۳۹۹ برگزار می‌شود و متقاضیان حضور در بخش مسابقات چاپی می‌توانند برای شرایط حضور در رقابت و ثبت‎ نام در بخش مسابقات به پایگاه جشنواره ملی چاپ به آدرس

مجله معرفی کتاب

مراجعه کنند.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *