فرهنگ، آموزش و نظریه اجتماعی در اندیشه کانت به زودی منتشر می‌شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، کتاب «فرهنگ، آموزش و نظریه اجتماعی در اندیشه کانت» نوشته آنا مارتا گنزالس با ترجمه زهره سعیدی (عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات) و رضا ماحوزی، (عضو هیأت علمی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی) به‌زودی ازسوی انتشارات کرگدن راهی بازار نشر می‌شود.

در پشت جلد کتاب آمده است:

سه موضوع عمده‌ای که در این کتاب بررسی شده – یعنی بنا نهادن فرهنگی که حول احترام به آزادی انسان صورتبندی شده باشد، اشتیاق به توسعه علم، تعلیم و تربیت به نحوی که به پیشرفت بشریت کمک کند و بذرهای نظریه‌های نوین اجتماعی- مطالب فراوانی برای درک ظرفیت میراث فلسفی کانت فراهم می‌آورد. کانت ذیل مفهوم فرهنگ دقایق فراوانی را پیش کشیده است، به‌گونه‌ای که می‌توان از آزادی اندیشه و بیان تا مؤلفه‌های متعدد حکومت مطلوب، سعادت مدنی و درنهایت سعادت اخلاقی و عقلانی را در آن مشاهده کرد. از نظر کانت، اساساً هرگونه طرح و انگیزه‌ای برای تغییر مبانی فرهنگی و حرکت به‌سوی فرهنگ عقلانی یا همان فرهنگ آزادی و اخلاقی مستلزم برنامه‌ریزی و آموزش تدریجی و پیوسته نسل‌های آتی است، نسل‌هایی که نه‌تنها باید صاحبان فرهنگ پیش رو باشند و میراث گذشته را در اختیار بگیرند، بلکه باید متناسب با حرکت روبه جلوی عقل، میراث مذکور را کامل کنند و ارتقا دهند.

برای کانت، عرصه اخلاق و عمل، عرصه آزادی است؛ هم به‌معنای آزادی از تعینات علی جهان جسمانی و مناسبات اجتماعی و فرهنگی و دینی پیرامون و هم به‌معنای فراتر رفتن از هرگونه حدو مرزی که وجود محدود آدمی مقتضی آن است. به عقیده او، آدمی به اقتضای طبیعت و مشیتی که برای او درنظر گرفته شده است، روبه سوی وحدت تمامی عقول، ملت‌ها و حکومت‌ها دارد؛ مشروط بر اینکه انسان‌ها آگاهانه به این حرکت بنیادین توجه داشته باشند و خود به اقتضای شرایط تاریخی و سطح رشد عقل، فرهنگ را بنیان‌گذاری کرده و آموزش را متناسب با آن تنظیم کنند.

اطلاعات بیشتر در خصوص این کتاب به زودی اعلام می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *