فرآیند تولید و توزیع «هنرکارت» زمانبر است

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، روز پانزدهم فروردین ۱۳۹۹ یادداشتی به قلم امیر هاشمی مقدم در نقد شیوه ارسال «هنرکارت» توسط صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران منتشر شد که از

مجله معرفی کتاب

قابل مطالعه است. صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران در پاسخ خود به این انتقاد نکاتی را یادآور شده است که در ادامه خواهید خواند:

احتراماً عطف به مطلب منتشر شده در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۱۵ که در آن خبرگزاری تحت عنوان «هدیه به نویسندگان، با طعم تحقیر» براساس اظهارات جناب آقای امیر هاشمی مقدم در خصوص هنرکارت بازتاب یافت به آگاهی می رساند:

۱- صدور هنر کارت در پاسخ به مطالبات چندین ساله اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، تکمیل زنجیره حمایتی و خدماتی و براساس نیاز سنجی های انجام گرفته طی جلسات متعدد با فعالان حوزه فرهنگی و هنری در سال ۹۹ بعنوان کارت شناسایی و اعتباری اعضای صندوق اعتباری هنر عملیاتی شد.

۲- از آنجا که هنرکارت عضو شبکه شتاب است، تمامی تعاملات مالی صندوق با اعضا از جمله وام، بیمه، کمک مستمری و… را پوشش می‌دهد تلفیقی از کارت شناسایی، بانکی و رفاهی است که تاکنون شبیه این کار در کشور صورت نگرفته است. بر این اساس جلسات متعدد با بانک‌ها و نهادهای مالی برگزار شد. طی نتایج بدست آمده و تجربه موفق بانک آینده در راه اندازی باشگاه مشتریان، امکان ارائه خدمات به اعضای صندوق براساس اهداف مذکور از طریق این بانک میسر شد.

۳- ارائه بن خرید کتاب تاکنون از طریق معاونت فرهنگی صورت می‌گرفته است و صندوق تاکنون کمک هزینه‌ای بابت خرید بن کتاب از طریق بانک‌های دیگر مبلغی به حساب اعضا واریز نکرده است.

۴- تاکنون بیش از ۸۸ هزار نفر در سامانه هنر کارت ثبت نام کرده‌اند. از این تعداد ۶۳ هزار نفر عضو صندوق و مشمول دریافت هنرکارت هستند. بیش از ۴۳ هزار کارت تاکنون چاپ و ارسال شده است و مراحل ارسال بیش از ۱۶ هزار کارت در حال انجام است.

۵- از آنجا که بیمه شدگان صندوق مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی‌شوند از سوی صندوق پیشنهاد شد برای حمایت از اعضا، کمک هزینه بیکاری ایام

مجله معرفی کتاب

بدلیل مشکلات ناشی از تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری کشور پرداخت شود. با پیگیری‌های صورت گرفته و با حمایت مجموعه دولت، علی رغم محدودیت‌های بودجه‌ای، طی دو مرحله مبلغ ۵ میلیون تومان به هنرمندان دارای نشان درجه یک هنری و یک و نیم میلیون تومان به تمامی اعضای صندوق به عنوان تسهیلات کمک هزینه ایام بیکاری

مجله معرفی کتاب

از طریق هنر کارت واریز شد. لازم به ذکر است تخصیص مرحله دوم واریزی کمک هزینه ایام بیکاری

مجله معرفی کتاب

در آخرین روزهای پایانی سال محقق شد که صندوق نیز به محض اخذ بودجه که مقارن با روزهای پایانی سال بود، وجه مذکور را به حساب ذی نفعان واریز کرد.

۶- با توجه به چندمنظوره بودن این کارت، فرایند تولید و توزیع این کارت زمانبر است. لذا به منظور مساعدت و تسهیل در دریافت مبالغ واریزی برای کسانی که پیامک واریز برای آنها ارسال شده بود اما هنرکارت خود را دریافت نکرده بودند از طریق مراجعه به شعب بانک عامل در سراسر کشور فراهم شد.

۷- طی رایزنی با مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان صندوق در استان‌ها تصمیم گرفته شد هنرکارت هنرمندان استانی از طریق ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها توزیع و هنرکارت هنرمندان تهرانی به آدرس ثبت شده در سامانه هنرکارت ارسال شود که این موضوع از طریق انتشار اخبار در سایت صندوق، رسانه‌ها، ارسال پیامک، اطلاع رسانی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و… به اطلاع اعضا رسید و روال تحویل از اولین هنرکارت ارسالی تا کنون هیچگونه تغییری نداشته است. انتظار می‌رود اصحاب محترم فرهنگ و هنر با مراجعه به پایگاه های اطلاع رسانی صندوق از نحوه ارائه خدمات مطلع شوند.

۸- هنرکارت با هدف شفافیت و امکان بالا بردن عدالت در نحوه ارائه خدمات مالی به اعضای صندوق طراحی شد. مبالغ از سوی صندوق به حسابی که از سوی بانک عامل به نام اشخاص افتتاح شده است، واریز می شود. از این رو هیچگونه سود و منفعتی متوجه صندوق و دیگر نهادهای مربوطه نمی‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *