«عکس به مثابه هنر معاصر» منتشر شد/عکاسی و چالش‌های معرفت‌شناختی

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، انتشارات حرفه هنرمند کتاب «عکس به مثابه هنر معاصر» نوشته خانم شارلوت کاتن (نویسنده و کیوریتور انگلیسی) و ترجمه کیارنگ علایی را در قطع رقعی، به شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، ۱۸۴ صفحه و قیمت ۵۸ هزار تومان منتشر کرد.

کتاب «عکس به مثابه هنر معاصر» در ۱۸۴ صفحه، ۷ فصل و ۱ ضمیمه رنگی به موضوعاتی چون: اصول زیبایی شناسی ددپن، داستان سرایی در عکاسی، چیدمان‌های میکس مدیا، دستکاری در طبیعت، رویکردهای برخاسته از هنر مفهومی، روایت‌های زندگی خانوادگی در عکس‌ها، کارکرد عکاسی فاین آرت در دوران معاصر و تغییر موضع عکاسی از اوایل دهه ۱۹۷۰ به این سو می‌پردازد.

کیارنگ علایی در بخشی از مقدمه کتاب نوشته است: «امروز عکاسی صرفاً در قامت نمادی برای بقا و یا روایت افرادی که داستان زندگی‌شأن، منحصر به فرد است، قد علم نمی‌کند. امروز عکس‌ها تلاش می‌کنند برداشت ما را از زندگی تغییر دهند، آگاهی و شناخت ما را از عکس به چالش بکشند، آن‌ها بیش از هر چیز شبیه فیلم‌های با پایان بازند، که تکلیف ما را با خود یکسره نمی‌کنند و جهان‌شأن، سرسختانه در ذهن ما ادامه و قوام می‌یابد. به اینها اضافه کنید روش‌های نوین ورود عکس به هنر معاصر در قامت محصولی کنایه آمیز را که روایت‌های جدیدی را از این هنر می‌سازد.»

کیارنگ علایی، عکاس، نویسنده، مترجم و فیلمساز است و «عکس به مثابه هنر معاصر» هفدهمین کتاب منتشر شده اوست. عناوین برخی از کتاب‌های او به این شرح است: مجموعه داستان‌های کوتاه «باد در یک خیابان مستقیم»، «شفا در میان ما نفس می‌کشد» و «طبیعت زنده چند بانو» و مجموعه عکس‌های «یک شرجی آرام»، «جایی دورتر»، «پرده دوم اتفاق»، «حتی وقتی نمی‌دانیم»، «نیمه تراوا» و «وضعیت چهارم».

علایی برنده جوایز بین المللی متعددی از جشنواره‌های داکینوی رمانی، برنوی چک، ابنزه اتریش، اتحادیه فیلمسازان آماتور جهان، ملل اتریش، کومانوا مقدونیه، ویژن فنلاند و… است و سال گذشته به خاطر تلاش‌ها و خدمات شایان توجهش در حوزه عکاسی، نشان خدمت دریافت کرد. مجموعه‌های او در این سال‌ها در فرانسه، آلمان و فنلاند به روی دیوار رفته‌اند.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *