«طلای سرخ» برای دومین‌بار به کتابفروشی‌ها آمد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، کتاب «طلای سرخ؛ گزارشی از اندیشه‌های عارف نامدار، ابن‌عربی در فتوحات مکیّه» نوشته عبدالوهاب شعرانی با ترجمه احمد خالدی به‌تازگی توسط انتشارات سروش به چاپ دوم رسیده است.

این‌کتاب دربرگیرنده گزارشی از اندیشه‌های ابن‌عربی در اثر معروفش «فتوحات مکیّه» است. عبدالوهاب شعرانی در این‌کتاب تلاش کرده تصویر روشنی از مطالب و سرفصل‌های فتوحات مکّیّه و حساسیت‌های فکری ابن‌عربی در آن به دست دهد.

مترجم «طلای سرخ» استادیار دانشگاه علم و صنعت ایران است و این‌ترجمه خود را براساس فصل‌بندی‌های شش‌گانه کتاب فتوحات تنظیم کرده است.

«در معارف»، «در معاملات»، «در اموال»، «در منازل»، «در منازلات» و «در مقامات» عناوین ۶ فصل این‌کتاب هستند. در نتیجه ۵۶۰ باب فتوحات مکیه به این‌ترتیب تشریح شده‌اند. باب ۵۵۹ کتاب هم چکیده‌ای از کلیه‌ باب‌های فتوحات مکیه ابن‌عربی است.

در بخشی از این‌کتاب آمده است:

«وَ آتَیناهُ الحِکمَهَ وَ فَصلَ الخِطابِ» ص، ۲۰ «او [داوود (ع)] را حکمت [در عمل] و فصاحت در سخن عطا کردیم.» «حکمت» علم و آگاهی به یک معلوم خاص و مشخّص (علم تفصیلی) است. به هر علمی که چنین باشد، حکمت اطلاق می‌شود. حکمت (از نظر ادبی) صفتی است که خبر (محکوم بها) واقع می‌شود و مبتدا (محکوم علیها) واقع نمی‌شود. [لازم به ذکر است که] به دهنه اسب که با آن، اسب را کنترل می‌کنند، «حَکَمَه» گفته می‌شود.

چاپ دوم این‌کتاب با ۶۴۶ صفحه، شمارگان ۲ هزار و ۵۰۰ نسخه و قیمت ۹۰ هزار تومان عرضه شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *