شیوه‌های طنزپردازی در مقالات شمس بررسی می‌شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، چهل‌وششمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی با عنوان «شیوه‌های طنزپردازی و مقارنه‌ طنز و فرزانگی در مقالات شمس» روز چهارشنبه ۱۰ دی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

طنز که نوعی بیان هنرمندانه و اثرگذار است، در مقالات شمس به شیوه‌هایی گوناگون به کارگرفته شده است؛ گاه در سطح زبان و به شکل واژگانی، و گاه به شیوه‌هایی مفهومی‌تر و هنری‌تر مانند طنز روایی. حالت‌های گوناگون طنزپردازی، سخن شمس را از سویی گزنده و تند و از دیگر سو، شیرین و اثرگذار و به تعبیر خود او بامزه کرده است. لیلا آقایانی چاووشی محقق و پژوهشگر در این درس‌گفتار، شکل‌های گوناگون طنز در مقالات شمس همراه با شواهد و نمونه‌هایی از متن کتاب را معرفی می‌کند.

همچنین، اینکه ما آدمیانِ هر روزه‌ میانمایه، پیوسته درحال جدی گرفتن جهان نمودها هستیم و از بودِ جهان به کُل غافلیم، می‌تواند برای یک فرزانه که به ناپایداری و فریبندگی «نمود» ها و اَصالت و واقعیت «بودِ» جهان آگاهی یافته، دستمایه طنز و شوخی قرار گیرد. از این منظر، زندگی عموم انسان‌ها در این‌جهان و نوع مواجهه‌ آن‌ها با پدیده‌ها و رویدادهای پیرامون خود برای یک فرزانه، ماهیتی مُضحک و غیرجدی دارد. فرزانه حتی گاهی نمود و کنش‌های خودش را نیز به اعتبار ناپایداری و فریبندگی آنها، دستمایه‌ طنز و ریشخند قرار می‌دهد. مجتبی اعتمادی‌نیا دیگر پژوهشگر این‌مقولات، هم بناست در این درس گفتار، ریشه‌های این قسم فرزانگی طربناک در میراث عرفانی شمس رامحل بحث و تأمل قرار دهد.

به این‌ترتیب نشست مذکور با سخنرانی لیلا آقایانی چاووشی و مجتبی اعتمادی‌نیا همراه است.

این‌برنامه روز چهارشنبه ۱۰ دی از ساعت ۱۱ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار و به‌صورت زنده از صفحات این‌مرکز در فضای مجازی پخش می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *