شعر فجر و جشنواره شعروداستان انقلاب در ایستگاه آخر

مجله معرفی کتاب

_ گروه فرهنگ: گزارش اخبار برگزیده حوزه کتاب و نشر، در این‌هفته با دوخبر بیشتر از گزارش هفته پیش، دربرگیرنده ۱۶ خبر است. به‌علاوه تفاوت دیگری هم با گزارش‌های چندهفته پیش دارد و آن، داشتن خبری از رویدهای خارجی و بین‌المللی است.

گزارش این‌هفته با ۴ خبر از موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز می‌شود که اخباری از نمایشگاه مجازی کتاب تهران، طرح زمستانه کتاب و موسسه هنرمندان پیشکسوت را شامل می‌شود. در ادامه خبری از جشنواره صنعت چاپ مرور می‌شود و وارد بخش «معرفی»ها می‌شویم که خبرهایی از معرفی برگزیدگان و معرفی نامزدهای جوایز مختلف را شامل می‌شود. این‌بخش گزارش ۷ خبر دارد که دو خبر اولش، مربوط به جشنواره شعر فجر و جشنواره شعر و داستان انقلاب اسلامی هستند.

بازگشایی کتابخانه مجلس، برگزاری کنفرانس هزاره خیام و رونمایی از کتاب «انقلاب اسلامی، مبانی و ویژگی‌ها» سه‌خبر پایانی بخش اخبار داخلی گزارش هستند. تنها خبر بین‌المللی گزارش این‌هفته هم مربوط به لغو برپایی نمایشگاه کتاب لایپزیک است.

در ادامه مشروح متن گزارش «یک‌هفته با کتاب» این‌هفته را از نظر می‌گذرانیم؛

واریز بخش اول مطالبات ناشران نمایشگاه مجازی کتاب تهران

طبق اطلاعیه‌ای که موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، روز شنبه ۲۵ بهمن منتشر کرد، بخش اول مطالبات ناشران حاضر در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران به حساب آنها واریز شد.

آغاز ثبت‌نام در زمستانه کتاب

با اعلام موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ثبت‌نام کتابفروشی‌های کشور در طرح زمستانه کتاب ۹۹ از یکشنبه ۲۶ بهمن آغاز شد و تا روز سه‌شنبه ۵ اسفند ادامه دارد.

تعیین اعتبار زمستانه کتاب

طبق خبری که روز یکشنبه این‌هفته منتشر شد، علیرضا اسماعیلی مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره میزان اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح گفت: اعتبارچهار میلیارد تومانی همانند پاییزه کتاب برای این دوره در نظر گرفته شده است و در صورت استقبال خریداران کتاب تا سقف ۵۰ درصد قابل افزایش است.

اضافه‌شدن بخش شعر و ادبیات به مؤسسه هنرمندان پیشکسوت

شصت و چهارمین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی (پنجمین جلسه در دوره جدید)، این‌هفته به ریاست سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این‌شورا برگزار و افزودن بخش «شعر و ادبیات داستانی» به حوزه شمول فعالیت‌های مؤسسه هنرمندان پیشکسوت به تصویب رسید.

انتخاب برگزیدگان پیشکسوت جشنواره صنعت چاپ

محسن شمس مدیر اجرایی بیستمین جشنواره ملی چاپ از برگزاری جلسه انتخاب پیشکسوتان این دوره از جشنواره ملی چاپ خبر داد و گفت: در این جلسه پرونده ۸۰ پیشکسوت بررسی شد و در پایان ۶ پیشکسوت برگزیده انتخاب شدند که همزمان با اختتامیه این جشنواره معرفی خواهند شد.

معرفی برگزیدگان جشنواره شعر فجر

آیین پایانی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، صبح یکشنبه ۲۶ بهمن در مجموعه تالار وحدت برگزار و برگزیدگان این دوره از رویداد مذکور معرفی شدند.

معرفی برگزیدگان جشنواره شعر و داستان انقلاب

مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب هم دوشنبه ۲۷ بهمن‌ در سالن اندیشه حوزه هنری برگزار شد و برگزیدگان این‌جشنواره تقدیر شدند.

معرفی نامزدهای ادبیات کتاب‌سال

آثار راه یافته به مرحله دوم داوری سی و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در گروه ادبیات روز شنبه این‌هفته توسط دبیرخانه جایزه مذکور معرفی شدند.

معرفی نامزدهای هنر کتاب سال

آثار راه‌یافته به مرحله دوم جایزه کتاب سال در گروه هنر هم روز دوشنبه ۲۷ بهمن معرفی شدند.

معرفی نامزدهای نهایی نشان‌های طلایی ونقره‌ای لاکپشت پرنده

روز سه‌شنبه این‌هفته ۱۵ عنوان کتاب در فهرست نامزدهای نهایی نشان‌های طلایی و نقره‌ای لاک‌پشت پرنده توسط روابط‌عمومی این‌رویداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب معرفی شدند. مراسم اهدای نشان‌های طلایی و نقره‌ای نهمین دوره لاک‌پشت پرنده طی روزهای اسفند برگزار می‌شود.

معرفی نامزدهای دریافت جایزه مهرگان علم

طبق خبری که روز شنبه این‌هفته در خروجی

مجله معرفی کتاب

قرار گرفت، فهرست‌های پنج نامزد نهایی جایزه مهرگان علم، ۱۴ کتاب علمی راه‌یافته به مرحله ماقبل نهایی و ۱۴ تشکل زیست‌محیطی نامزد دریافت جایزه مهرگان علم توسط دبیرخانه این‌جایزه منتشر شدند.

نامزدهای جایزه کتاب ماه و سال کانون پرورش فکری

نامزدهای فصل پاییز جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم این‌هفته معرفی شدند.

بازگشایی کتابخانه مجلس برای مخاطبان

مسئولان کتابخانه مجلس شورای اسلامی روز شنبه این‌هفته اعلام کردند کتابخانه مذکور که به‌خاطر شیوع

مجله معرفی کتاب

بسته شده بود، از شنبه بازگشایی شده و مخاطبان می‌توانند در ساعات کاری از ۸ تا ۱۵ با رعایت مسائل بهداشتی از این‌کتابخانه استفاده کنند.

برگزاری کنفرانس هزاره خیام

ششمین کنفرانس بین‌المللی هزاره خیام با همکاری دانشگاه‌های علامه طباطبایی و نبریخای مادرید روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن در فضای مجازی برگزار شد.

رونمایی از «انقلاب اسلامی، مبانی و ویژگی‌ها» در اسپانیا

مراسم رونمایی از کتاب «انقلاب اسلامی، مبانی و ویژگی‌ها» این‌هفته با حضور سفیر ایران و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و نیز مهمانانی از جامعه دانشگاهی اسپانیا برگزار شد.

لغو نمایشگاه کتاب لایپزیگ برای دومین سال پیاپی

مسئولان برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب لایپزیگ این‌هفته اعلام کردند این نمایشگاه، امسال نیز به‌دلیل شیوع ویروس

مجله معرفی کتاب

برگزار نخواهد شد. این در حالی است که پیش از این گفته شده بود این نمایشگاه امسال به جای ماه مارس در ماه مه برگزار خواهد شد.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *