سه‌گانه‌ای برای خواندن در شب‌های قدر

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، علی اکبر سبزیان مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در مطلبی به بحث خواندن در شب قدر پرداخته است:

شاید دغدغه مهم ما این باشد شب‌های قدر که سرنوشت یک ساله انسان در آن مقدم می‌شود را چگونه بگذرانیم. مخصوصاً که احیا و شب زنده داری در این شب‌های عزیز از مستحبات است. تا صبح چه کنیم و چه بگوییم؟ بزرگان ما چه می‌کردند؟ سیره عالمان دین در این شب‌ها چه بوده؟ آیا فقط باید دعا کرد و نماز خواند؟ کار دیگری هم می‌شود کرد؟ جالب است بدانیم مذاکره علمی و یادگیری احکام و علوم اسلامی و مطالعه کتاب‌های علمی و دینی از با فضیلت‌ترین اعمال شب قدر است که در سیره عالمان دین و فقهای شیعه فراوان دیده شده است. از این رو برای بهره‌گیری بیشتر از شب‌های قدر این سه‌گانه را حتماً بخوانیم.

۱_ قرآن کریم؛

قرآن کتاب زندگی است کتابی است از جانب خدا برای انسان سازی و اینکه چه انسان چگونه باید در دنیای مادی زندگی خود را تنظیم کرده و پیش ببرد و در عین تنظیم امور ماده زندگی خود چگونه زندگی‌اش را رنگ خدایی بزند و هم دنیای خود را بر اساس فطرت خود و خواست خدا صورت دهد و هم آخرت خود را قرین رضایت پروردگار عالم سازد. با این منطق شب قدر قرآن کریم را با نگاه خودسازی و تنظیم زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و بهره‌گیری از دستورات نورانی‌اش برای زندگی بهتر و سعادت دنیا و آخرت بخوانیم.

۲_ نهج‌البلاغه؛

رابطه نهج‌البلاغه با قرآن رابطه تنگاتنگ و نزدیک است و از همین رو نهج‌البلاغه را برادر قرآن”اخ القرآن” نامیده‌اند. نهج البلاغه کلمات بلند امیرالمومنین علی (ع) با سه موضوع اصلی است؛
۱_ اعتقادات که علی (ع) آن را با یک بینش و ذوق معنوی و عرفانی بیان کرده
۲_ مسائل اجتماعی و سیاسی مربوط به زمان خود، کل جامعه وکل تاریخ
۳_ اخلاق، سبک زندگی و تربیت نفس و تزکیه انسان
این کتاب برای هر نوع سلیقه، سواد و جایگاه، مطالب مفید و معارف بلندی دارد. توصیه می‌کنم در شب‌های قدر برای انس بیشتر با این کتاب ارزشمند کلمات قصار آنکه بسیار کوتاه، گویا، شیرین و زندگی ساز است را حتماً بخوانید.

۳_ صحیفه سجادیه؛

این کتاب شریف دومین کتاب تدوین شده در صدر اسلام و جهت اهمیت بعد از قرآن کریم و نهج‌البلاغه قرار دارد و “اخت القرآن“، “زبور آل محمد” و “انجیل اهل بیت ” لقب گرفته و در لباس دعا، معارف اسلامی، مفاهیم اخلاقی و سبک زندگی بیان کرده است. صحیفه سجادیه درس حکمت، عبرت و راهنمای زندگی سعادتمندانه است و با ناله‌های عاشقانه “انسان ساز” و “جامعه ساز” است. اگر فرصت به خواندن همه ادعاها نکردید حتماً دعاهای یکم، هفتم، دوازدهم و بیستم صحیفه سجادیه را در این شب‌ها بخوانید.
و حرف آخر اینکه این روزها به شدت به روشنگری راه، طوفان فکری برای پیدا کردن مسیر و تغییر ادبیات نیایش برای رسیدن به محبوب هستی نیازمندیم.
خواندن این سه گانه در شب‌های قدر و تدبر و عمل به آنها تا پایان مسیر زندگی برایمان راهگشا و روشنگر است. ان شاءالله
*****

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *