زمستانه کتاب زمینه دسترسی آسان به مطالعه را فراهم می‌کند

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، غلامرضا منتظری نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اهمیت توجه به کتاب و کتابخوانی در قالب طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها (طرح‌های فصلی فروش کتاب)، گفت: در مکتبی هستیم که معجزه جاودان پیامبرش از جنس فرهنگ و کتاب است و به این امر مفتخریم؛ به واقع این افتخار بزرگی است که خداوند نصیب ما کرده است و نشان‌دهنده نقش، اهمیت و اثربخشی کتاب است؛ کتابی که ریشه در معارف زلال الهی داشته باشد در سعادت و نیکبختی انسان‌ها نقش دارد.

وی ادامه داد: در این میراث جاودان و معجزه همیشگی، خداوند نخستین آیاتش را از جنس علم به پیامبر عرضه می‌کند و در آن به قلم و میراث ماندگارش که کتاب یکی از آنهاست سوگند یاد می‌کند.

او با بیان اینکه این نعمت الهی وظیفه ما را در ترویج و ترغیب جامعه به سوی مطالعه کتاب به‌ویژه کتاب سودمند بیشتر کرده است، گفت: ما پیش از هر چیز نیازمند دانایی هستیم و بی‌شک در عرصه دانایی بیشترین سهم و نقش را مطالعه سودمند خواهد داشت و برای تحقق این آرمان والا حکومت‌ها و نظام‌های سیاسی اجتماعی مسئولیت سنگینی دارند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یکی از وظایف دولت‌ها فراهم کردن زمینه نشر کتاب‌های سودمند و اثربخش و همچنین زمینه دسترسی آسان مردم به کتاب‌ها و حمایت از ناشران، کتابفروشان و نویسندگان آثار مکتوب است.

منتظری با اشاره به اجرای طرح‌های حمایتی مختلف در حوزه کتاب و کتابخوانی ادامه داد: برگزاری طرح زمستانه کتاب در شرایط فعلی که امکان برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی و کشوری به صورت سال‌های گذشته وجود ندارد خبر مسرت‌بخش و طرح ارزشمندی است.

به گفته وی، این طرح از جهات مختلف ارزش دارد از جمله اینکه زمینه دسترسی آسان علاقه‌مندان به مطالعه را برای کتاب‌های موردنیازشان فراهم می‌کند، همچنین با توجه به شرایط دشواری که فروشندگان کتاب دارند این طرح می‌تواند کمک خوبی برای در دسترس قرار گرفتن کتاب برای مردم و رونق اقتصادی کتابفروشی‌ها باشد.

او با طرح این موضوع که اجرای طرح‌های فصلی فروش کتاب سبب رونق اقتصادی و معیشتی کتابفروشان در گستره ملی است، عنوان کرد: تخفیفی هم که در این طرح ارائه می‌شود کشش برای پوشش گسترده‌تر را بیشتر خواهد کرد و اگر این تخفیف در برنامه‌های آتی افزایش پیدا کند قطعاً استقبال برای خرید کتاب‌ها بیشتر خواهد شد.

غلامرضا منتظری در پایان درباره ضرورت حمایت از کتابفروشان گفت: در این شرایط بهترین راه دسترسی به کتاب‌های مورد نیاز علاقه‌مندان، کتابفروشی است که به دلیل بالا بودن قیمت کتاب از وضعیت موجود راضی نیستند و اگر بشود چتر حمایتی را در دفاع از چهره‌های پرتلاش بیشتر باز کنیم به طور قطع انگیزه آن‌ها برای مانایی در این مسئولیت و رسالت بیشتر خواهد شد.

طرح زمستانه کتاب از نهم اسفند آغاز و تا شانزدهم اسفند ماه در کتابفروشی‌های عضو طرح در سراسر کشور ادامه دارد.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *