زبان فارسی باعث آرامش روحی من شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خانم لیلجان لزری پس از گذراندن موفقیت آمیز دوره‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آتن موفق به دریافت تاییدیه پایانی سطح پیشرفته شد. وی ضمن حضور در نمایندگی فرهنگی و دیدار با رایزن فرهنگی کشورمان در یونان، با زبان فارسی تجربیات خود در این این چهار سال را بیان کرد.

خانم لزری که اصالتاً آلبانیایی و ساکن یونان است با اشاره به اهمیت یادگیری زبان فارسی در جامعه امروز یونان گفت: یادگیری زبان فارسی به دلیل حضور مهاجران فارسی زبان در یونان و حتی سایر کشورها اروپای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نیاز برای ارتباط با این افراد به خوبی در این کشور حس می‌شود.

زبان فارسی بسیار آهنگین و دلنشین است

لرزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ویژگی‌های زبان فارسی گفت: من پنج سال پیش در یکی از مراکز آموزشی زبان یونانی و انگلیسی به عنوان معلم زبان یونانی استخدام شدم و وقتی برای اولین بار فارسی را شنیدم عاشق این زبان شدم و به نظرم زبان فارسی بسیار آهنگین و دلنشین آمد.

این فارسی آموز یونانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه زبان فارسی برایش فرصت‌های شغلی خوبی را فراهم آورده است، ادامه داد: اولین جرقه در ذهنم برای یادگیری این زبان بود. شاید دلیل دیگری هم برای شروع یادگیری این زبان داشتم و آن هم فرصت شغلی بهتر در یونان بود. همه این موارد دست به دست هم دادند و من به صورت خود آموز برای یادگیری این زبان اقدام کردم؛ ولی به دلیل عدم وجود مواد درسی کافی بسیار زود ناامید شدم تا اینکه از سایر دوستانم شنیدم که رایزنی فرهنگی ایران کلاس‌هایی را برگزار می‌کند و من هم در این کلاس‌ها ثبت نام کردم و امروز پس از گذشت پنج سال موفق به یادگیری کامل این زبان شده‌ام و با شما به راحتی به زبان فارسی صحبت می‌کنم.

وی افزود: به منظور پیشرفت در کار و فرصت‌های بهتر شغلی شروع به یادگیری این زبان کردم. شاید این نکته‌ای که می‌خواهم به شما بگویم جالب باشد. در ابتدا فقط به چشم فرصت شغلی به این زبان نگاه می‌کردم، اما به مرور زمان متوجه تاثیر این زبان بر روحیاتم شدم. در برهه‌ای از زمان که مشکلات مالی و روحی شدیدی داشتم متوجه شدم که هرچه بیشتر به این زبان نزدیک می‌شوم، علاقه و عشقم به آن بیشتر شده و این زبان به شکل معجزه آسایی سبب آرامش درونی و روحی من می‌شود. فکر می‌کنم فارسی زبانی است که سبب بروز آرامش در انسان می‌شود و یکی از راه‌های برون رفت از شرایط سخت امروز برای من خواندن و حرف زدن به زبان فارسی است. زندگی من با آموختن این زبان هم از لحاظ مالی و فرصت شغلی و هم از لحاظ روحی دگرگون شده و این زبان شادی و آرامش را به من و خانواده‌ام هدیه داده است.

لرزی در ادامه سخنان خود خطاب به رایزن فرهنگی کشورمان گفت: من واقعاً از شما بابت فرصتی که برای ما فراهم کرده‌اید بسیار متشکرم و همچنین از اساتید مرکز شما هم به نوبه خود تشکر و قدردانی می‌کنم که با صبر و تحمل بسیار زیاد و با عشق و علاقه وافر به ما این زبان باستانی و زیبا را یاد دادند.

در ادامه مهدی نیکخواه قمی، در سخنانی در مورد زبان فارسی و علاقه‌مندان برای یادگیری این زبان گفت: برای ما مایه مباهات است که شما به این زیبایی فارسی صحبت می‌کنید. قطعاً این گواهینامه به منزله پایان کار زبان آموزی شما نیست و این آغاز راه است. همانطور که می‌دانید یادگیری هر زبان به مثابه کلیدی برای درک دیگر فرهنگ‌هاست. خواندن اشعار و داستان‌های فارسی به شما کمک می‌کند هم دایره لغات خود را افزایش دهید و هم از دیگر آداب و رسوم و فرهنگ‌ها مطلع شوید. به هر حال شما همواره جزئی از این مرکز فرهنگی هستید و منابع این رایزنی اعم از کتاب‌ها و لوح‌های فشرده فیلم و موسیقی ایرانی برای تقویت زبان در اختیارتان خواهد بود.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *