«زبان به مثابه معجزه» نقد و بررسی می‌شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

به نقل از روابط عمومی مرکز فرهنگی شهر کتاب، نشست نقد و بررسی کتاب «زبان به مثابه معجزه» نوشته نوید کرمانی که به‌تازگی با ترجمه ملیحه احسانی نیک و لیلا ذوالقدری توسط نشر کرگدن منتشر شده، روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار و به‌طور زنده در فضای مجازی پخش می‌شود.

آثار نوید کرمانی از سال‌های پایانی قرن بیستم به این سو جای خود را در میان آثار متنوع و متکثر اسلام‌پژوهان غربی باز کرده‌است. او را می‌توان در زمره محققانی دانست که طی چند دهه اخیر با فاصله گرفتن از روش تاریخی-انتقادی با نگاهی متفاوت به متون و منابع اسلامی می‌نگرند.

نگاه کرمانی به اسلام و قرآن را می‌توان نگاهی ادیبانه و شاعرانه به متن مقدس و سنت پدیدآمده در پی آن برشمرد. او، در کنار برخی محققان به‌ویژه آلمانی، می‌کوشد به قرآن نه همچون متن و واقعیتی تاریخی که به‌مثابه مقوله و پدیده‌ای فرهنگی در تمدن اسلامی بنگرد. کرمانی علاوه بر تحصیل در رشته خاورشناسی و تخصص در مطالعات اسلام، با ادبیات، هنر و فلسفه اروپایی هم به‌خوبی آشناست.

کرمانی در زبان به‌مثابه معجزه به «خواندنی» بودن قرآن و جنبه شفاهی آن – که برای غیرعرب‌زبانان و اروپاییان چندان قابل‌درک نیست – تأکید می‌کند و بر جذابیت تلاوت قرآن و زیبایی بی‌نظیر زبان عربی آن – که به هیچ زبان دیگری قابل‌ترجمه نیست – اصرار می‌ورزد. کتاب «زبان به مثابه معجزه» درواقع چکیده‌ای است از رساله دکتری کرمانی و مشهورترین کتاب او یعنی خدا زیباست، که در زمره آثار تحسین‌شده و معتبر در حوزه مطالعات آکادمیک اسلام در دهه‌های اخیر به شمار می‌آید.

نشست نقد و بررسی این‌کتاب با حضور و سخنرانی اعظم پویا، لیلا ذوالقدری، محمدعلی ایازی، مهرداد عباسی و امیر مازیار همراه است.

این‌برنامه روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت از ساعت ۱۱ برگزار و به‌طور زنده از حساب کاربری مرکز فرهنگی شهر کتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ این مرکز در پایگاه اینترنتی آپارات پخش می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *