«رنسانس مجسمه‌ها» منتشر شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، انتشارات گوتنبرگ رمان «رنسانس مجسمه‌ها» اثر حسن گل محمدی را با شمارگان ۲۵۰ نسخه، ۴۸۰ صفحه و بهای ۱۰۰ هزار تومان منتشر کرد.

نویسنده در «رنسانس مجسمه‌ها» در قالب داستان، یک دوره کامل فرهنگ، ادبیات، فلسفه، تاریخ ادیان در جوامع را مرور و نقد کرده و چرایی رسیدن جهان به وضعیت فعلی را مطرح می‌کند و به دنبال راه چاره برای خروج از این بن بست است.

در بخشی از این رمان آمده است: «اعتمادالسلطنه در رابطه با بازدید ناصرالدین شاه از یک مدرسه دخترانه در ورشو می‌نویسد: «شاه امروز در ورشو به مدرسه دخترها رفتند. البته نه برای دیدن وضع تدریس بلکه بیشتر برای دیدن دخترها.» هم او می‌گوید: «در لندن انگلیسی‌ها بر خلاف سفرها قبلی با ما مثل سگ رفتار کردند.» ملیجک نیز از خانه یک بانکدار معروف یهودی در انگلیس که میهمان بودند، بعضی اسباب‌های خانه را دزدیده بود و افتضاح به بار آمده بود. خرافی بودن ناصرالدین شاه و عقاید و باورهای او به اینکه برای دوری از چشم زخم و هرگونه مصیبت غیرمترقبه او باید هر روز صبح خروسی را سر می‌برید و خون می‌ریخت، یکی از مشکلاتی بود که در انگلستان و در کاخ ملکه با آن روبه‌رو بودند. ولی انگلیسی‌ها برایشان اخذ امتیازات تجازی خیلی مهم‌تر از پیدا کردن روزی یک خروس برای ناصرالدین شاه بود…»

حسن گل محمدی، شاعر، مترجم، مصحح و منتقد ادبی است. «امیرهوشنگ ابتهاج: شاعری که باید از نو شناخت»، «دکتر شفیعی کدکنی چه می‌گوید؟»، «نیما چه می‌گوید؟»، «محمود دولت آبادی چه می‌گوید؟»، «تصحیح دیوان شاطر عباس قمی»، مجموعه شعر «از سکوت تا فریاد»، «اندیشه‌های ایرانی برای زندگی امروز»، «فضول خان در تورنتو»، «گزیده‌ی شاهنامه‌ی فردوسی: به نظم و نثر» و ترجمه‌های «فریاد آفریقا: سرودهایی از شاعران تانزانیا سرزمین فقر و جنگل» و «قصه‌ها، افسانه‌ها و سروده‌های مردم و سرزمین کانادا» از دیگر کتاب‌های منتشر شده گل محمدی است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *