دو کتاب حوزه شرق‌شناسی نقد و بررسی می‌شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، نشست هفتگی شهر کتاب با محوریت نقد و بررسی دو کتاب «شرق‌شناسی» نوشته‌ الکساندر لئون مک فی و «دانش خطرناک، شرق‌شناسی و مصائب آن» نوشته‌ رابرت اروین روز سه‌شنبه ۲۵ آذر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

این‌کتاب‌ها، دو گام مهم در شناخت شرق‌شناسی هستند که کتاب اروین با ترجمه محمد دهقانی به تازگی توسط نشر ماهی منتشر شده است. «شرق شناسی» نوشته الکساندرلئون مک فی هم، با ترجمه مسعودفرهمندفر کتابی دوران‌ساز است که نگاه ذات انگارانه به شرق را تغییر داده و توان پاسخگویی به قدرت را داد. شرق‌شناسی به‌مثابه یکی از ابزارهای امپریالیسم غرب، همواره با نوعی غرض‌ورزی همراه بوده است. این‌کتاب به بهترین نحو شرح جامعی از تمامی نقدهای مکتوب بر شرق‌شناسی را به دست می‌دهد. ظهور شرق‌شناسی با بررسی پیدایش مطالعات غرب در انگلیس، پیدایش مطالعات شرق در آلمان و فرانسه، برداشت‌های غربی از شرق، روشنگری شرقی از محورهای اصلی موردبحث در این کتاب هستند.

رابرت اروین در دانش خطرناک همه جریان‌ها و مکاتب شرق‌شناسی را با نگاهی انتقادی بررسی کرده و بخش‌ها و صفحات مجزایی را نیز به چهره‌های شاخصی نظیر ادوارد براون و ماسینیون و نیکلسون اختصاص داده است و از این حیث می‌توان این کتاب را تاریخ تحلیلی جامعی از شرق‌شناسی تا آستانه قرن بیست و یکم دانست اما در واقع دانش خطرناک پاسخی عالمانه و منصفانه به تندروی‌ها و اشتباهات ادوارد سعید در شرق‌شناسی است تا جایی که خود اروین می‌گوید که اگر کتاب سعی در کار نبود این کتاب هم نوشته نمی‌شد.

نشست هفتگی شهر کتاب با محوریت نقد و بررسی این‌دو کتاب، با حضور احمد کریمی‌حکاک، محمد دهقانی، عظیم‌ طهماسبی و مسعود فرهمندفر همراه است.

این‌برنامه روز سه‌شنبه ۲۵ آذر از ساعت ۱۱ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار و به‌طور زنده از حساب کاربری اینستاگرام این‌مرکز به نشانی Instagram/bookcitycc  پخش می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *