دفتر شعر «پیراهن بی‌رگ» به بازار کتاب رسید

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، دفتر شعر «پیراهن بی‌رگ» سروده علیرضا مطلبی به تازگی به بهای ۳۶,۵۰۰ تومان توسط موسسه نشر سیب سرخ روانه بازار کتاب شده است.

مطلبی فعالیت ادبی خود را از سال ۸۷ و با انتشار شعر در قالب مثنوی، نیمایی و سپید در مجلات و سایت‌های ادبی آغاز و در ادامه مجموعه شعر ایکاروس بر برزخی به نام عشق را در قالب شعر سپید در سال ۹۴ توسط نشر بوتیمار به چاپ رساند.

دفتر شعر تازه او با عنوان «پیراهن بی‌رگ» تازه‌ترین تجربه و حس شاعرانه او در ارتباط با پیرامونش را شامل می‌شود. وی در این باره می‌گوید: پرداختن به امروز یا به‌عبارتی صحیح‌تر انتقال نگاه هستی‌شناسی یک شاعر به مخاطب، مخاطبی که البته خلاق و در پی تازگی است.

وی ادامه داد: به‌طور خلاصه می‌توان گفت رعایت صداقت در نوشتن که البته این امر مستلزم مسلح بودن به مسائل زیستی و شناختی امروز نیز هست که در پروسه این انتقال، مؤلف را به کاربنی از مسائل پیرامونش مبدل نمی‌کند و او را به ساختن جهان خودویژه خویش یاری می‌کند. و همان‌طور که مسحضرید شعر امروز در پی چگونه گفتن است تا چه گفتن (مفاهیم و موضوعات محدود است و چگونگی به‌کارگیری آن‌هاست که ارزش هنری و ادبی پیدا می‌کند)

این شاعر اضافه کرد: تلاش در این مجموعه ارائه تجربه فرم خودویژه است که البته این امر باید از حکمِ شعر (امر درونی) سربزند نه با تعمد و تحمیلِ شاعر. هرچند نمی‌توانم اشعار این مجموعه و سلیقه شعری خودم را در زمره شعر اکسپریمنتال به معنای اخص آن قرار دهم ولی تلاشم همواره در پی عدم تکرار مکرارت و ساختار مرسوم و آشنا با ذهن مخاطب بوده است.

مطلبی گفت: هنرمند خاصه شاعر به باورم باید پیش از سرایش و البته انتشار آن (پروسه حرفه‌ای شدن مؤلف) به هستی‌شناسی برسد و نوع نگاه خودویژه‌ی خود را در اثرش متجلی کند. این است که ما با انبوه آثاری مواجهیم که مؤلفانش فقط به توضیح یا در شکلی حرفه‌ای و درست به اکران کلمه در شعر -که مرحله‌ی بسیار مهمی است- پرداخته‌اند اما این کافی نیست و جایگاه اندیشه، به‌کارگیری مخاطب خلاق در پروسه تکمیل اثر (خاصه شعر) و خلق نگاهی تازه و خلاقه به‌شدت خالی است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *