«در مکتب مصطفی» چاپ هشتمی شد

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، کتاب «در مکتب مصطفی» دربرگیرنده جستاری علمی درباره سیره تربیتی شهید مدافع حرم مصطفی صدرزاده،  به قلم جمال یزدانی به‌تازگی توسط انتشارات راه‌یار به چاپ هشتم رسیده است. گفتگوهای این کتاب توسط محمدمهدی رحیمی انجام شده‌اند.

چاپ اول «در مکتب مصطفی» که اولین‌عنوان از مجموعه «مطالعات تربیتی» این‌ناشر است، سال ۹۷ به بازار نشر عرضه شد. شهید صدرزاده از جمله شهدای مدافع حرمی است که آبان سال ۹۴ در حلب سوریه در مقابله با گروه‌های تروریستی تکفیری به شهادت رسیدند.

نویسنده این‌کتاب معتقد است علاوه بر توجه به رویکرد نظری در حوزه تربیت باید به رویکرد تربیت تجربی‌ای که در بستر انقلاب اسلامی رخ داده است، توجه نمود. در چهار دهه جمهوری اسلامی، تجارب متعددی در حوزه تربیت رسمی و تربیت غیررسمی رخ داده است. تاریخ شفاهی ارکان تربیت، تجربه‌نگاری آنها و نسبت‌سنجی میان جریان‌های تربیتی با نظریه تربیتی انقلاب اسلامی یکی از مهم‌ترین پژوهش‌هایی است که باید به‌صورت جامع صورت بگیرد. گرچه در این سال‌ها تاریخ شفاهی فعالیت‌های تربیتی در دهه شصت صورت گرفته است اما این مواد خام به ادبیات دانشگاهی وارد نشده است تا مبنای تولید خروجی‌هایی علمی در حوزه تربیت اسلامی قرار بگیرند. تجربیات انباشته مربیان، به‌خصوص بعد از انقلاب اسلامی می‌تواند منبعی معرفتی برای تدوین نظریه تربیت انقلاب اسلامی قرار بگیرد.

مولف «در مکتب مصطفی»‌ به این‌ترتیب با نگاه به تربیت غیررسمی، ازجمله طرح تربیتی صالحین که توسط سازمان بسیج مستضعفین اجرا شده، به این‌موضوع پرداخته که مستشاران، فرماندهان و رزمندگان جوان در میدان نبرد با تکفیری‌های سوریه که جریان تربیت غیررسمی‌شان، عمدتاً در پایگاه‌های بسیج و هیئات شکل گرفته بود، توانستند نیروهای تراز و توانمند انقلاب اسلامی باشند. رفتار و عملکرد ایننوع نیروها در سوریه، سؤالی را در ذهن نگارنده ایجاد می‌کند که: «چرا الگوی تربیتی در تشکّل‌های مردمی، باعث تربیت نیروی انسانی در نبرد میدانی سوریه شده است؟» وی برای پاسخ به این پرسش، از میان شهدای مدافع حرم، مصطفی صدرزاده معروف به «سیدابراهیم» را برای مطالعه و بررسی انتخاب کرده است.

صدرزاده متولد ۱۳۶۵ است، او از سن ۱۳سالگی در پایگاه بسیج مسئولیت و فعالیت‌های مختلف در کار تربیتی داشته است. صدرزاده که از سال ۱۳۹۲ برای مقابله با گروه‌های تروریستی تکفیری به سوریه می‌رود و فرماندهی گردان عمار از لشکر فاطمیون در سوریه را بر دوش می‌گیرد، آبان سال ۱۳۹۴ در شهر حلب به شهادت رسید.

چاپ هشتم «در مکتب مصطفی» با شمارگان ۲ هزار و ۵۰۰ نسخه و قیمت ۹هزار تومان عرضه شده است.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *