دریافت مطالبات کتابفروشی‌های پاییزه و پاسخ اداره کتاب به حواشی

مجله معرفی کتاب

_ گروه فرهنگ: پس از چندهفته انتشار گزارش‌های «یک‌هفته با کتاب» که تعداد اخبارشان تک‌رقمی بود، شمار خبرهای گزارش این‌هفته اخبارِ برگزیده کتاب، به ۱4 عنوان رسیده است. گزارش این‌هفته البته عنوان خارجی و بین‌المللی ندارد.

۳ خبر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یک‌خبر از انتشارات سروش، در ابتدای گزارش مرور می‌شوند. اهدای کتاب‌های رئیس پیشین سازمان صدا و سیما به فرهنگسرای اندیشه، معرفی نامزدهای بخش رمان و مجموعه‌داستان جایزه جلال، معرفی برگزیدگان جایزه فرشته و مسابقه کتابخوانی پویا هم از دیگر خبرهایی هستند که در ادامه گزارش مرور می‌شوند. یک‌خبر از مرمت اسناد خطیِ کتابخانه ملی، رونمایی از کتاب زندگی‌نامه شهید محمدباقر صدر و راه‌اندازی سامانه باشگاه معلمان مؤلف هم ۳ خبر دیگری هستند که از کتابخانه ملی، پژوهشگاه شهید صدر و انتشارات مدرسه مرور می‌کنیم.

آغاز دومین دوره جشنواره ملی شعر دانشجویی و افتتاح نمایشگاه کتاب ایران در افغانستان هم دو خبر پایانی گزارش این‌هفته هستند.

در ادامه مشروح گزارش اخبار برگزیده حوزه کتاب را در سومین هفته آذرماه ۹۹ می‌خوانیم؛

توضیحات اداره کتاب ارشاد درباره حواشی یک کتاب

پیرو انتشار گسترده مطالبی درباره انتشار کتاب منتشر نشده‌ای با موضوع

مجله معرفی کتاب

که حاوی توصیه‌ای بر خلاف موازین شرع بود، دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز شنبه این‌هفته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد نسخه‌های این‌کتاب توزیع نشده‌اند.

تمدید ثبت‎‌نام تسهیلات حمایت از ناشران

علیرضا اسماعیلی مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه ۱۷ آذر از تمدید ثبت‏ نام تسهیلات حمایتی کم‏ بهره به ناشران خصوصی تا ۲۸ آذرماه خبر داد و گفت: با توجه به تعطیلی‌های اخیر برای قطع زنجیره

مجله معرفی کتاب

، مدت ثبت‏ نام وام کم ‏بهره تا تاریخ ۲۸ آذر تمدید شد.

دریافت مطالبات کتابفروشی‌های پاییزه کتاب

طبق خبری که این‌هفته منتشر شد، مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران اعلام کرد به‌عنوان متولی طرح پاییزه کتاب ۹۹، طی ۱۳ روز کاری با ۸۱۶ کتابفروشی فعال عضو این‌طرح تسویه حساب کرده است.

انتصاب مدیرعامل جدید انتشارات سروش

مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل انتشارات سروش این‌هفته با حضور احمد شهریاری، معاون مالی و سرمایه انسانی صداوسیما و اعضای هیئت مدیره این انتشارات برگزار شد و از زحمات و موفقیت‌های ابراهیم شمشیری، مدیرعامل سابق انتشارات سروش تقدیر و سعید کرمی با حکم احمد شهریاری به مدیرعاملی این انتشارات منصوب شد.

همچنین اولین جلسه شورای مدیران این‌انتشارات، روز سه‌شنبه ۱۸ آذر، همزمان با اولین‌روز کاری کرمی با حضور وی، شمشیری مدیرعامل پیشین، مدیران و کارکنان این‌مجموعه برگزار شد.

اهدای کتاب‌های ضرغامی به فرهنگسرای اندیشه

یکی دیگر از خبرهای این‌هفته که مرتبط با سازمان صدا و سیما می‌شد، توسط ناصر امین‌زاده رئیس فرهنگسرای اندیشه اعلام شد که از اهدای ۲۳۷ جلد کتاب به کتابخانه این مرکز توسط عزت‌الله ضرغامی رئیس پیشین سازمان صدا و سیما خبر داد.

معرفی نامزدهای بخش رمان جایزه جلال

نامزدهای نهایی بخش رمان سیزدهمین جایزه جلال آل احمد توسط هیئت داوران این‌جایزه انتخاب و این‌هفته معرفی شدند.

معرفی نامزدهای بخش مجموعه‌داستان جایزه جلال

عصر چهارشنبه این‌هفته همچنین خبر اعلام نامزدهای نهایی بخش مجموعه‌داستان جایزه جلال منتشر شد.

معرفی برگزیدگان ششمین جایزه فرشته

ششمین دوره جایزه بین‌المللی فرشته، این‌هفته برگزیدگان خود را در دو بخش عکس و داستان شناخت.

معرفی برگزیدگان دومین مسابقه کتاب‌خوانی پویا

امین زینلی دبیر مسابقه کتاب‌خوانی پویا روز یکشنبه ۱۶ آذر از پایان دومین دوره این مسابقه با محوریت کتاب «پیامبر و قصه‌هایش» و اعلام اسامی برندگان آن خبر داد.

مرمت بیش از هزار سند وقفی در کتابخانه ملی

محمد حدادی مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران این‌هفته از مرمت اسناد مربوط به وقف خبر داد و گفت: بیش از هزار سند مرتبط با وقف در اداره‌کل مرمت و حفاظت این‌سازمان مرمت شده که می‌توان به وقف اسناد مربوط به مساجد، حمام، مدرسه، وقف املاک و اراضی جهت امور خیریه و برگزاری تعزیه و مراسم مذهبی اشاره کرد.

رونمایی از کتاب زندگی‌نامه شهید محمدباقر صدر

آئین رونمایی از کتاب «نا» شامل زندگی‌نامه شهید سید محمدباقر صدر، نوشته مریم برادران روز دوشنبه این‌هفته توسط پژوهشگاه شهید صدر، با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

راه‌اندازی سامانه باشگاه معلمان مؤلف

طبق خبری که سه‌شنبه این‌هفته منتشر شد، بنا شده انتشارات مدرسه با هدف شناسایی و بهره‌گیری از تولیدات و آثار معلمان مؤلف سامانه باشگاه معلمان را راه اندازی کند.

آغاز دومین دوره جشنواره ملی شعر دانشجویی

جلسه شورای سیاست‌گذاری دومین دوره جشنواره ملی شعر دانشجویی، عصر یکشنبه ۱۶ آذر در سالن شهید صبوری معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، با حضور عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی به صورت تلفیقی حضوری و برخط، برگزار شد که با برگزاری این‌جلسه، این‌دوره از جشنواره مذکور کلید خورد.

افتتاح نمایشگاه کتاب جمهوری اسلامی ایران در بلخ

طبق خبری که روز شنبه این‌هفته منتشر شد، رایزنی فرهنگی کشورمان در افغانستان، نمایشگاه کتاب جمهوری اسلامی ایران را در ورزشگاه امام خمینی (ره) استان بلخ افتتاح کرد. این‌رویداد با همکاری و تشریک مساعی ۴۱ ناشر (۳۰ ناشر ایرانی و ۱۱ ناشر افغان) برگزار و در آن ۷۰۰۰ عنوان و ۳۵۰۰۰ جلد کتاب عرضه شد.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *