درس‌گفتارهایی درباره بوعلی سینا آغاز می‌شود

به گزارش

مجله معرفی کتاب

، پس از پایان درس‌گفتارهایی درباره شمس تبریزی، سلسله‌نشست‌های درس‌گفتارهایی درباره بوعلی سینا، از چهارشنبه این‌هفته در مرکز فرهنگی شهر کتاب آغاز می‌شود.

ابن‌سینا، فیلسوف، طبیب، ریاضیدان و دانشمند برجسته‌ ایران است که شهرت جهانی دارد. شهرت او بیشتر در فلسفه و طب بوده و فلسفه‌ او، فلسفه‌ مشائی، متاثر از فلسفه‌ نوافلاطونی و دین اسلام است. وی نخستین کسی است در ایران بعد از اسلام که درباره‌ تعلیم و تربیت اظهار نظر کرد و قواعدی را استخراج و اعلام کرد.

عمده‌ آثار ابن‌سینا به عربی است و اشعاری نیز به عربی و فارسی به او نسبت داده‌اند. زندگی پرفراز ون شیب و توانایی‌های شگفت‌انگیز او سبب پیدایش افسانه‌های فراوانی پیرامون شخصیت وی شده است. از آثار مشهور او می‌توان به نجات، قانون، شفا، اشارات، دانشنامه علایی، قراضه طبیعیات، مبدا و معاد یاد کرد. همچنین حی‌بن‌یقظان، سلامان و ابسال، معراج‌نامه از داستان‌های تمثیلی – فلسفی اوست.

حدود ۲۴۰ اثر به ابن سینا نسبت داده شده است. نام، آثار و اندیشه‌های ابن‌ سینا دربیشتر آثار شاعران زبان فارسی انعکاس یافته است و با استفاده از آنها مضامینی پرداخته‌اند. هنوز بسیاری از آثار ابن‌ سینا به شکل علمی، تصحیح و شرح و انتشار نیافته است.

مرکز فرهنگی شهر کتاب از روز چهارشنبه هشتم بهمن ساعت ۱۱ صبح، جلسات درس‌گفتارهایی درباره‌ ابن سینا را آغاز می‌کند که هر هفته همین‌روز برگزار می‌شوند. نخستین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ بوعلی سینا با حضور رضا داوری‌اردکانی، حسین معصومی‌همدانی و محمدجواد اسماعیلی به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

این درس‌گفتار به‌طور زنده از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang  و تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc پخش می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *